Svou cestu začali v Dráždanech, kde si prohlédli Zwinger - komplex barokních budov – známou obrazárnu, matematicko – fyzikální muzeum a výstavu porcelánu, dále Fürstenzug – obrovskou fresku z kousků porcelánu, podívali se z Brühlovy terasy, tzv. Balkónu Evropy. Ve večerních hodinách dorazili do Berlína a kolem půl deváté se ubytovali ve svých nových dočasných domovech v hostitelských rodinách.

Po první večeři a první noci se ráno vydali do víru berlínského velkoměsta. Prošli a prohlédli si spoustu zajímavých míst – berlínskou zeď, olympijský stadion, kde se dostali i do zákulisních prostor, dále navštívili památník holocaustu, berlínské Story Muzeum, kde je zachycena historie i současnost Berlína, Alexanderplatz, Braniborskou bránu a vyjeli i na vyhlídku ze známé televizní věže.

Učení i exkurze
Další tři dny čekalo žáky dopolední vyučování, které zajistila agentura Astur v místní menze. Odpoledne vyplnili návštěvou Bundestagu (berlínská sněmovna), Muzea trabantů, odjezdem do nedaleké Postupimi, kde navštívili krásný zámek Sanssouci, malou Braniborskou bránu a Cecilienhof – místo, kde se konala postupimská konference.

Ve čtvrtek se vydali do koncentračního tábora Sachsenhausen a poté přišlo téměř dvouhodinové odreagování se ve formě nákupů na Alexanderplatzu, což potěšilo zejména dívčí část zájezdu. Chlapci vyplnili čas návštěvou Saturnu (obchod s elektronikou).

Zlatým hřebem byla v pátek, při zpáteční cestě, návštěva aquaparku Tropical Islands, kde strávili čtyři pohodové hodiny. Zde si mohli zařádit nejen na tobogánech a v bazénech s vodopády, vířivkami a protiproudem, ale také se mohli procházet deštným pralesem a pozorovat faunu i flóru. Byl to velice vydařený zájezd, žáci poznali spoustu zajímavých míst a navázali přátelské kontakty s účastníky z dalších škol.   Věra Wernerová