Sníh nám sekal do obličeje a za chvíli jsme byli všichni včetně vozky jako sněhuláci. Koníci se klouzali po ledové cestě, ale bezpečně nás dovezli až ke krmelci, kde jsme nechali lesní zvěři seno, jablka, kaštany i ječmen. Povoz se otáčí a míří zpátky k myslivně na horký čaj a sladkosti.

Nadílka
Štědrovečerní nadílka pro zvířata se uskutečnila v Nadslavi, kde ji zorganizovalo Myslivecké sdružení Parůžek Střevač společně s obecním úřadem.

„Akci pořádáme pro děti i dospělé. Ozdobíme stromeček, nakrmíme zvířátka," popisuje jeden z myslivců. „Setkání jsme vymysleli hlavně kvůli dětem. Máme tady hodně lesů, funguje u nás myslivecké sdružení, takže to byla příležitost přivést děti do přírody. Už od mládí si tak zvyknou, že zvířátka se musí v zimě krmit," zdůvodňuje počin starosta Jaroslav Valenta, který má na starosti čtyři obce s 280 obyvateli.

Všichni, kdo v sobotu odpoledne k myslivecké chatě dorazili, nejdříve ozdobili ptáčkům vánoční stromek. Připravena byla kukuřice, mrkev, jablka, lůj a do krmelců ječmen a seno.

Jiří Slavík, který soukromě hospodaří je profesí asi jediný kočí v regionu, přijel s koňmi a povozem. Zvířata využívá při práci v lese a na poli. Do koní se zamiloval díky tatínkovi, který byl kovářem. Pak si koně koupili domů. Jde o tažná zvířata, ale chová i poníky pro děti.

Koně jsou má láska
„Koně jsou má láska. Dokud mám sílu s nimi pracovat, tak budu, i když mi děti nadávají. Jsem zvyklí, když ráno vstanu, že už na mně čekají. S koňmi se musí povídat jako s lidmi a musíte na ně být hodní jako na člověka. Kůň pozná křivdu i to, když se člověk bojí," poučuje nás Jiří Slavík.

Sedmiletý Daneček byl spokojený, pomohl zdobit stromeček a také absolvoval vyjížďku. „Já mám rád koťátka, ale v lese se mi taky moc líbí," přiznává se.

Vánoční nadslavské setkání může být pro všechny inspirací a pro myslivce třeba i návodem, jak děti i dospělé přivést k lásce ke zvířatům a přírodě.