Po focení u kapličky v 10 hodin všichni společně stoupali Obřím dolem k polské chatě Slezský dům. Byl to již 27. ročník, který pořádají Jitka a Ivan Pírkovi. Díky teplému počasí první zastávka nebyla jako obvykle v polské chatě Slezský dům, ale před chatou, kde si všichni dopřáli vlastní občerstvení. Relativně snadný byl tentokrát strmý výstup na vrchol podél nových řetězů, které většinou pomáhají při horších povětrnostních podmínkách nebo sněhu jako například před rokem, kdy byl nárazový vítr až 95 km za hodinu.

Na vrcholu si všichni společně zazpívali nejen českou, ale i slovenskou státní hymnu za potlesku všech přítomných na vrcholu. Také sestup byl letos snazší, neboť už je skoro dokončena rekonstrukce cesty po nových upravených kamenných schodech. Za vynaloženou námahu následovala odměna na obou chatách na Růžohorkách, kde bylo na teploměru neuvěřitelných 21°C a tak bylo možné sedět i před chatou; obě chaty byly stejně skoro zaplněny turisty. Po chvilce se přece jen místa v chatách uvolnila a tak jsme mohli ochutnávat obvyklé borůvkové knedlíky se šlehačkou a pestré pití dle přání každého.

Sváteční výstup jičínských turistů na Sněžku.Zdroj: Eva Fejfarová

Odtud už jen necelá hodina zbývala dolů do Pece pod Sněžkou, kde na většinu čekal autobus, který nás ve velké pohodě dovezl domů. Poděkování patří všem účastníkům, zvláště řidiči Martinovi Klímovi, který také zvládl výstup i sestup. Všichni se těšíme na rok příští, opět na státní svátek 28. října 2020, kdy si výstup snad zopakujeme.

Oslavy u sochy T.G. Masaryka v Nové Pace.
Pačtí občané si připomněli vznik Československa

Ivan Pírko, spoluzakladatel výstupu na Sněžku