„Před topnou sezonou jsme zrekonstruovali kotelnu u stadionu a též předávací stanici H2 na náměstí Václava Čtvrtka,“ uvedl Jaromír Muška, vedoucí tepelného oddělení Městského bytového podniku v Jičíně. „Přes prázdniny nám v domě odvzdušňovali topení. Obzvláště starší obyvatelé z hořeních pater s tím měli problém, prý museli nechat odtéct i deset kbelíků znečištěné vody,“ sdělili Deníku na sídlišti.

Cena tepla se nyní pohybuje kolem 450-460 Kč/GJ. Od října navíc podraží plyn asi o 10%, což se do konečné částky taktéž promítne. Měsíčně si tak občané, používající plyn k vaření, vytápění a ohřevu vody, připlatí průměrně asi o 349 Kč víc.

Novopačtí občané mohou topit už od víkendu, alespoň dle slov Jaroslava Gottsteina, jednatele společnosti TermoReal. „Od neděle byly radiátory zahřáté jen minimálně, i přes to, že v noci klesla teplota až na 5°C. Začátkem týdne se však situace výrazně zlepšila, a tak už doma nemusíme chodit ve svetru,“ řekli Deníku obyvatelé sídliště Studénka. Mimo topnou sezonu probíhaly v packých rozvodnách pouze klasické údržbářské práce. Oproti Jičínu zaplatí občané za gigajoule tepla asi o sto korun víc, ale též se jedná o částku orientační.

Tereza Pourová