Nic takového se nestalo, a tak můžeme nyní zdravě bilancovat, co se povedlo a co ne.

K tomu se však teprve dostaneme. Nyní se Jičínsko musí probrat z oslav. Sledovali jsme, co se ve večerních a nočních hodinách v ulicích Jičína dělo.

Lze říct, že konec roku nijak nevybočoval z normálu. Možná že byl dokonce umírněnější, než jsme si z posledních let zvykli. V Jičíně bouchaly petardy, avšak skutečné ohňostrojové pyrotechniky bylo tentokrát docela pomálu.

Navštívili jsme i několik restauračních zařízení. „Máme plno. Všichni hosté ještě nedorazili, ale rezervace zaplnily všechna místa naší restaurace," uvedl spolumajitel restaurace U Dělové koule Jan Ent. Podnik vyhledali především náročnější zákazníci, mezi nimiž byli turisté ze zahraničí. „Nejsme tu poprvé. V Jičíně slavíme konec roku už asi podesáté," prohlásila návštěvnice z Německa, jež s přáteli obsadila celý sklípek restaurace.

V bowlingovém baru u hotelu Paříž na Žižkově náměstí se zase veselily členky jičínského basketbalového týmu s přáteli. „Tak ať se v roce 2013 daří," vzkřikla Barbora Kůtová při jednom z přípitků.

Sportovní Silvestr
Silvestr 2013 byl však i ve znamení tradičních sportovních událostí. V dopoledních hodinách se na Pecce sešli sportovci, aby prověřili své běžecké schopnosti se stejně odhodlanými jedinci. Běh Kryštofa Haranta se konal už popáté. Byly vytyčeny tři trasy. Tu nejkratší, jež měřila sto metrů, zdolávali ti nejmenší sportovci.
Prostřední trasa měla 500 metrů. Nejzkušenější běžci se zapotili na trati o délce 1,2 kilometru. Startovalo se na náměstí Pecky a nejdelší trasa končila přímo u hradu. Klání se zúčastnilo třináct odvážlivců. Pro vítěze a vlastně i pro zúčastněné byly přichystány malé dárky. Soutěžilo se však především pro dobrý pocit. „Přesvědčila mě kamarádka. Prostě jsme hecnuly a řekly si, že si dnes zaběháme," prohlásila před závodem jedna z účastnic.

Cesta však pořadatelům dělala starosti. Museli ji ošetřit štěrkem, ale i tak ošklivě klouzala. Naštěstí si závodníci dali pozor a nikdo neoslavil Nový rok se zlomenou nohou. 

Ale každá sláva někdy končí a pak je vždy třeba zhodnotit její následky.

Obvolali jsme záchrannou službu, hasiče a Policii ČR, abychom zjistili, jak vypadala silvestrovská noc z jejich pohledu.

V mezích normálu
„Počet výjezdů záchranné služby byl v mezích normálu Královéhradeckého kraje. Jičín se v tomto ohledu nijak neodlišoval. Většinou šlo samozřejmě o intoxikaci alkoholem, a to hlavně u mladších spoluobčanů. U starších jsme zaznamenali několik případů pádů na zem," oznámil tiskový mluvčí záchranky Tomáš Ježek. „Co nás ale opravdu šokovalo, byl případ třináctileté dívky, která se velmi těžce intoxikovala alkoholem," dodal.

Zdravotníci během silvestrovského dne museli vyjet třináctkrát a 1. ledna od půlnoci do ranních hodin ještě navíc pětkrát. Je nutno dodat, že letos je nezaměstnal žádný případ poranění pyrotechnikou.

Hasiči byli pochopitelně celou dobu v pohotovosti, avšak na Jičínsku prý nemuseli zasahovat ani jednou. Občané buď na pyrotechnice šetřili, nebo si tentokrát dávali větší pozor.

Jičínští policisté museli během silvestrovského podvečera a večera zasahovat celkem patnáctkrát. Jičínští se povětšinou prohřešili vůči občanskému soužití, přičemž katalyzátorem těchto neshod byl samozřejmě ve většině případů alkohol. Po odbití půlnoci policisté nechali občany zhruba dvě hodiny slavit petardami, avšak po druhé hodině již užívání pyrotechniky hodnotili jako rušení nočního klidu. Těchto přečinů však bylo méně než loni.

A tak skončil rok s magickou dvanáctkou na konci. I třináctka navozuje řadu emocí. Uvidíme, co přinese.

Packý starosta přeje čtenářům:

Rudolfa Cogana, starostu Nové Paky, jsme zastihli za cílovou čárou běhu Kryštofa Haranta, jehož se sám účastnil. Skončil na druhém místě. Poprosili jsme ho o přání našim čtenářům.

„Po letošním roce přeji všem hlavně hodně zdraví. Možná to zní jako formalita, ale letošní rok ukázal na zdravotní problémy v mém okolí. Takže žádné peníze, žádné štěstí, stačí jedině to zdraví."Nahlédněte do připojené fotogalerie, a pochlubte se, jak jste 31. prosinec strávili vy.