Dnes se projednával případ lékaře Leoše Chládka, který se kvůli zdravotnímu stavu nedostavil. „Další projednávání bylo odloženo na 18. května,“ uvedl předseda senátu Jan Šlosar.

Podle obžaloby došlo k organizovanému podvodu, který spadá do období 2010 až 2015 a zasahuje do Pardubického, Libereckého, Královéhradeckého i Středočeského kraje. Součástí mělo být 297 pojistných událostí.

Případ podle obžaloby začínal u pojišťovacích agentů nebo zprostředkovatelů. Čtyři až šest obžalovaných podle spisu mělo za úkol vyhledávat nastrčené pojistníky. Po domluvě uzavírali s klienty smlouvy na úrazové pojištění na vysoké částky a pojistné sami platili. S pomocí devíti lékařů a dvou rehabilitačních pracovníků měli úrazy fingovat nebo zveličovat a uměle prodlužovat léčení.

Psali jsme již:

Krajský soud v Hradci Králové začalprojednávat případ rozsáhlých podvodů s úrazovým pojištěním.
Hradecký soud otevřel kauzu pojistných podvodů

„Peníze z pojistek se vybíraly na úrazy, které se vůbec nestaly, nebo se nejednalo o aktuální zranění. Případně se staly, ale léčba byla cíleně prodlužována či se jednalo jen o banální úrazy, na které by se běžně pojištění nevztahovalo,“ zní text obžaloby. Zapojení pacienti i lékaři byli podle spisu poučení, co mají říkat a jak se chovat.

„Tok peněz byl různý, někdy bylo pojistné vypláceno přímo pojištěncům a poté docházelo k dělení o tyto částky. Nebo hlavnímu pachateli byly peníze převáděny přímo na jeho účet,“ uvedl státní zástupce Jiří Viesner.

Lednová likvidace 3500 kachen v Lipolticích
VIDEO: Kosmonautské skafandry a tisíce kachen z Lipoltic v kontejneru

Jeden ze zapojených pacientů měl například se zraněným kolenem absolvovat devět vyšetření s devíti různými kartičkami pojištěnce, na které pak pojišťovny vyplatily desetitisíce na úrazové pojištění sjednané před několika měsíci.

Jedním z hlavních podezřelých je Eduard Pekař, pod jehož vedením měli pojišťovací agenti uzavírat s vybranými lidmi pojistné smlouvy na životní a úrazové pojištění. Z nich pak získávali peníze za fiktivní úrazy.

Pekař už v roce 2020 vinu odmítl. „Úrazy se staly. Pojišťovnám jsem ročně přinášel desítky milionů. Svoji práci jsem dělat dobře,“ řekl.

Ministerstvo životního prostředí, od kterého majitel spalovny žádá povolení EIA (posuzování vlivu na životní prostředí), prosadilo jednání bez přítomnosti veřejnosti kvůli pandemii koronaviru. I přes námitky a kritiku ze strany Pardubic se online zasedání
Strčte si spalovnu i s online jednáním někam, ozývali se naštvaní lidé

Hlavní líčení bude probíhat v týdnu od 21. února. Jedná se o rozsáhlý spor, jehož obžaloba má téměř 600 stran. Projednávání případu v posledních dvou letech zabralo spoustu času.

„Například výslech hlavního obžalovaného trval 12 jednacích dnů. Přehrávaly se tam odposlechy deset dnů. Ústní přednes obžaloby trval státnímu zástupci tři dny,“ uvedl místopředseda pardubické pobočky krajského soudu Lukáš Pácha, který si myslí, že v letošním roce by už případ měl být ukončen.