Zhruba v deset hodin se tam objevila skupina lidí, někteří v reflexních oranžových vestách, s nářadím a jinými pomůckami, která představovala rozmanité profese. Najednou zazněl hvizd píšťalky a náhle v různých pozicích celá partička zkameněla.

ZAMRZLI V ŽIVÉM OBRAZU NA TÉMA PRÁCE

Svědci tohoto neobvyklého happeningu chvíli zvědavě přihlíželi a čekali, co se bude dít dál. Pak se osmělili a celý výjev si fotili či točili. Po pěti minutách se znovu ozvala píšťalka a účastníci opět ožili.
„Je to součást hry geocaching, při které se hledají ukryté schránky pomocí zeměpisných souřadnic. Její součástí je event, tedy jedno z mnoha setkání. Vytvořili jsme živý obraz na téma Práce, při které všichni tak zvaně zamrzli," vysvětlil jeden z nich, který si říká Pavlos 14, a je z Náchoda.

ODHODLANÝ POLÁK SE DOMŮ VRÁTIL S UMĚNÍM

Pobavené publikum pak sledovalo, jak se celá skupina přesunula k morovému sloupu na náměstí, kde se hromadně vyfotila. Potom v rámci recese došlo k dražbě obrázku jedné z aktivních účastnic.

„Kolik dáte za tento obrázek," zaznělo. To už se k hloučku blížil odhodlaný muž z nedalekého Polska. „Dám deset zlotých," halasil a vytahoval peněženku. Bylo mu však sděleno, že jde o legraci. Nakonec obrázek získal a nechal si ho od autorky podepsat. „To jsem netušil, že si dnes domů odvezu umění," smál se Polák, zatímco happening dospěl do svého konce.

Geocaching

- jedná se o hru na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (v češtině psáno i keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice.

- při hledání se používají turistické přijímače GPS. – všeobecně oceňovaným prvkem geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná.

- člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher, česky též geokačer nebo prostě kačer. (hyš)