Rekonstrukce jsou, i podle nejoptimističtějších odhadů, mimo finanční možnosti obce, a tak se Holovouští porozhlíží po státní dotaci.

Jeden z inkriminovaných mostů se nachází u osady Libín, druhý u Machova mlýna a třetí u mlýnského náhonu. Všechny se klenou přes říčku Javorku, která se v červnu rozvodnila a ještě více poničila již tak chatrné mosty.

Žádost o dotaci
„Mosty zatím stojí," vysvětluje starostka Holovous Martina Berdychová. „Podali jsme žádost o dotaci k ministerstvu dopravy, ale dosud bohužel nepřišla odpověď. Takže se trochu začínám obávat, protože prostředky by se měly profinancovat do konce tohoto roku. Přitom žádosti bylo možné podat do konce července. Podmínky jsou nastaveny tak, že to prostě nemůžeme stihnout. Uvidíme, třeba se ještě změní a dotace bude možné čerpat ještě v příštím roce."

Naděje ale svitla díky ministerstvu pro místní rozvoj. „Na webových stránkách jsem našla, že byl vyhlášen dotační titul pro obce postižené povodněmi. Sběr žádostí je do konce roku a realizace v roce příštím, takže by se všechno mohlo stihnout," deklaruje Martina Berdychová.

Ani chodci most nepřejdou
Opravy by si podle odhadů vyžádaly 10 milionů korun. Při devadesátiprocentní dotaci by spoluúčast investora činila jeden milion. I to je pro obec velikosti Holovous velká suma, starostka však oznámila, že jde o snesitelnou zátěž.

Most u Libína je dokonce uzavřen nejen pro motoristy, ale už i pro pěší. Lávku poškodili zejména lesníci, kteří v údolí Javorky těží dřevo a v minulosti můstek využívali jako zkratku pro nákladní automobily. Osada tak ztratila silniční spojení s jádrem katastrálního území, do něhož spadá.

Naštěstí není od světa odříznuta úplně, protože severní, kopcovitou cestou vede silnice do Šárovcovy Lhoty. Ta se však během podzimních a zimních měsíců stává téměř nesjízdnou.

Nejhůře je situací postižena Marie Botková, která v Libíně vlastní penzion Sluníčko. Již loni pozastavila jeho provoz. V současnosti doufá, že se most podaří obnovit, aby byl použitelný alespoň pro chodce a místní chataře.