V regionu je nyní 1092 uchazečů o práci a nabízených 1575 volných míst. Nabídka tak převyšuje poptávku. O ty, co dobře pracují, je ovšem rvačka, ti se prý v nabídce Úřadu práce ani neohřejí. Horší je to s lidmi, kteří třeba nemohou pracovat na směny, zaměstnavatelé jim pak neumožní ani zkrácený pracovní úvazek.

„Nedostatek řidičů, to je celoevropský problém,“ říká Jarmila Hajníková, která má v dopravním podniku Cargo Jičín na starost nábor zaměstnanců. Zdejší podnik vede stále kampaně, provádí nábory, zaměstnává lidi z třetích zemí.

„Málo řidičů jsme měli už před dvěma lety. Odcházejí zkušení bardi a mladí o tuto práci nestojí. Když totiž chtějí získat řidičský průkaz na nákladní automobil, tak musí zaplatit čtyřicet tisíc. Dřív ho měli kluci na vojně zadarmo,“ vidí hlavní příčinu v nezájmu o tuto profesi Aleš John s firmy Speditrans Hořice. Podnik původně příchozím průkaz hradil, ale zájemci šanci využili a pak zmizeli.

„Nejlepším náborem je předávání informací. Chlapi spolu mluví, řeknou si výhody, nevýhody, a tak se k nám dostává nejvíc pracovníků,“ vysvětluje náborovou taktiku Aleš John, podle kterého nedostatek zaměstnanců zatím neovlivnil chod firmy.

Informace o volných pozicích na portal.mpsv.cz.