Jednání o další spolupráci už se rozjela na plné obrátky. „Vzhledem k úspěšné spolupráci v minulém volebním období a vzhledem k výsledku voleb jednáme o společné koalici,“ potvrdil za Sdružení pro Jičín Petr Hamáček.

„Zahájili jsme koaliční jednání a jestli je Sdružení pro Jičín druhé, zákonitě Hamáčkovi nabídnu křeslo místostarosty,“ oznámil starosta Jan Malý, který by měl i nadále zastávat post prvního muže na jičínské radnici. Nárok Volby pro město na křeslo druhého místostarosty je podle Malého legitimní. Koaliční partneři zároveň zahájili jednání i s TOP 09.

Zklamání naopak nastalo v řadách opozice. „Neuspěli jsme tak, jak jsme si představovali,“ přiznal lídr Jičínského demokratického klubu Petr Šindelář (2 mandáty). Za komunisty bude v zastupitelstvu Petr Kebus, který se přidal k opozičníkům stejně jako Patrioti pro Jičín s Miloslavem Kůtou (2 mandáty). Ve hře je s jedním hlasem nové Hnutí Unie pro sport a zdraví, které zatím žádná strana neoslovila.

OHLÉDNUTÍ ZA VÝSLEDKY
Petr Hamáček se netajil radostí z výsledku voleb. Jeho Sdružení pro Jičín obhájilo tři mandáty. „Věděli jsme, že ANO bude posilovat. Jediné, čeho jsem se bál, aby neposílilo na náš úkor. To se nestalo a voliči ocenili koalici jako celek. To jsem si přál,“ řekl. Chce, aby v Jičíně vládla slušnost, opozici vyzývá k sebereflexi. "Útoky na nás byly nechutné a jsem rád, že kolice vyhrála."

Spokojený byl i starosta Jan Malý z hnutí ANO 2011. „Jsem rád, že to takhle dopadlo. Šest mandátů jsme nečekali,“ přiznal.

Jan Jiřička z Volby pro město byl z výsledky rovněž potěšený. "Myslím že občané Jičína ocenili to, co se za čtyři roky povedlo a děkujeme jim, že nám dali hlasy. Překvapila nás sociální demokracie. Nepředpokládali jsme, že nezíská ani jeden mandát.“

Zklamání naopak panuje v řadách opozice. „Neuspěli jsme tak, jak jsme si představovali. Překvapujeme mě, že ANO získalo tolik hlasů. Nechápu, asi lidé podlehli kampani pana Babiše. Jinak je to vůle lidu,“ přiznal lídr Jičínského demokratického klubu Petr Šindelář (2 mandáty).

Za komunisty bude v zastupitelstvu Petr Kebus, který se přidal k opozičníkům stejně jako Patrioti pro Jičín s Miloslavem Kůtou (2 mandáty). "Nepředpokládal jsem, že Ano získá šest mandátů a že se do zastupitelstva dostane Topka. Sociální demokracie dostala po zásluze na frak," uvedl Kebus. „Dopadlo to špatně, budeme chodit po rozpadlých chodnících a budeme realizovat megalomanské akce,“ hodnotí volební výsledek Miloslav Kůta za Patrioty pro Jičín. Zklamaný není, sdružení získalo dva mandáty.

PRVNÍ PLÁNY
Už zazněly náznaky chystaných investic. Jan Jiřička (Volba pro město) slibuje voličům, že prosadí zlepšení podmínek k životu na okrajových částech Jičína a sídliště na Jihu. „Tady se musí určitě vybudovat oddychová zóna, revitalizovat Lidické náměstí a vyřešit situaci za bunkrem, kde je řada sociálně slabších. Podnikáme první kroky, velké dluhy jsou i v okrajových částech Jičína, Sedličky potřebují nový chodník, Popovice opravu cest."

PŘEHLED JIČÍNSKÝCH ZASTUPITELŮ

.Zdroj: .