Sympozium Zvířetník je první akce nového cyklu Kamenické Huti Chodovice. „Je orientované více na veřejnost a návštěvníky, kteří si mohou vyzkoušet sochařskou práci a účastnit se zajímavého programu,“ upozorňuje kurátor akce Adam Rosa. Vysvětluje, proč bude znamením zvěrokruhu třináct: „Dvanáct z nich je známé, existuje ještě znamení třinácté, Hadonoš, jímž jsme náš soubor obohatili.“

Předlohy a modely si vytvářejí sochaři sami, jedinou podmínkou účasti bylo zobrazení lidské nebo zvířecí figury. Soubor třinácti figur zvířetníku je doplněn kurátorskými díly Slunce a Měsíc. Materiálem ke zpracování je celá škála podkrkonošských pískovců, jedna socha vznikne z kovu a další kombinací přírodního pískovce a kovu.

Peckovské setkání je navíc obohaceno o odbornou část, jakousi konferenci odborné veřejnosti nad kamenickými tématy. Během ní se pořádá množství zdarma přístupných přednášek a ukázek práce. Navíc sympozium nabízí každý den zajímavý doprovodný kulturní program.

Zvířetníku se zúčastní dvanáct odborníků na ruční kamenosochařství a jeden kovářský tým. „Složení máme velmi pestré, jsou to jak zkušení akademici tak studenti sochařských škol. Jak profesionálové, kamenosochaři, tak amatérští umělci či kameníci s uměleckými sklony,“ pokračuje Adam Rosa.

Ustavující zasedání v Porotním sále jičínského zámku.
Hlasování zastupitelů pomocí tlačítka, technika zajistí i přímý přenos

Na Pecce se tak představí například HA Kovářství z Bukoviny u Pecky, Albert Králiček z Nové Paky, sochaři z Hořic, ale i další umělci z Prahy, z Moravy, ze Slezska a tento ročník i ze Slovenska.

„Rád bych všechny pozval také na středu 16. května, kdy se odehrává experimentální archeologie, a společně s týmem archeoparku Všestary budeme vytvářet pravěké kamenné nástroje,“ zve Rosa zájemce.

Na středu je zároveň naplánována řada zajímavých přednášek o historii kraje i kamene. Dvacátého května proběhne pro všechny zájemce workshop kamenictví, při kterém bude lektor připraven učit základy sochařství veřejnost.

Sympozium zakončí 25. května vernisáž, při níž budou k vidění hotová díla před zahájením prodejní výstavy. Vzniklé plastiky mohou zájemci zakoupit za benefiční ceny a podpořit tím sympozium i samotné sochaře.

Ilustrační foto.
Matěják bude letos v létě žít nejenom sportem