Dílnami ale jejich aktivity nekončí. Společně s organizátorkou táborů Kateřinou Krejčovou letos pořádají druhý ročník fotosoutěže Hokus Fokus. „Nelíbí se mně, že když si děti pošlou do nějaké soutěže snímky a nevyhrají, tím to pro ně končí. Cílem je, aby byly v kontaktu s porotou, dostávají od nás tipy a rady jak téma uchopit, rady, co udělá fotografii dobrou,“ popisuje Petra Menclová klání, které je také nadstavbou zdejších fotografických dílen.

Petru těší, že se do Roškopova účastníci dílen vracejí a ona sama je s nimi po celý rok v kontaktu na sociálních sítích. „Diskutujeme třeba o výběru techniky. Fotografie je dialog na dvě strany, vy fotografií něco sdělujete, proto je vždy lepší lidi oslovit, popovídat si s nimi a pak je teprve fotit, než si fotku takzvaně ukradnout,“ radí mladým začátečníkům.

Při hodnocení je pak podle Petry Menclové důležité, aby děti věděly, že mají možnost se sejít s porotci a o svých snímcích diskutovat. Tím získají zpětnou vazbu. Odborníci se zároveň snaží vrátit do povědomí veřejnosti klasickou papírovou fotografii. „I v době digitální techniky je dobré vidět snímky na papíru. Tak alespoň trošku měníme běh doby, že naše generace nebude generací ztracených vzpomínek,“ připomíná Petra Menclová.

Účastníci fotosoutěže mohou své snímky zasílat do 30. září. Vernisáž a vyhlášení výsledků proběhne 12. října v Kině Nová Paka. Veškeré informace včetně témat a přihlášky najdete na www.roskopov.open-art.cz. Tak dobré světlo!

Letní dílny pro děti a mládež v Roškopově na Novopacku.
Nejlepší tábor je v Roškopově, i když se tu děti učí!