Teplo domova? Pro mnohé obyvatele novopackého sídliště se začátek letošního podzimu nese ve znamení chladu a vlhka. Lidé si stěžují na výskyt plísní v domácnostech, zimomřiví na vlahé radiátory.

PŘEKVAPENÍ POD ZEMÍ

Příčinou zpoždění dodávek tepla je výměna rozvodů tepla na novém i starém sídlišti, která se však zhotoviteli nepodařila zvládnout v plánovaném termínu. V ideálním případě mělo být hotovo již na konci srpna, tedy ještě před zahájením letošní topné sezóny. Ke skluzu však došlo hned v počátku, kvůli zajištění potřebné administrativy. Zemní práce byly zahájeny na začátku července, místo po skončení topné sezóny.

Další komplikací se staly rozdíly mezi dostupnou projektovou dokumentací a skutečným provedením původních teplovodů. Problémy způsobilo i množství nevytyčených a nesprávně uložených sítí nad starým potrubím.

Obyvatelé nové části sídliště se museli vypořádat i s jednodenní odstávkou teplé vody, která je nyní vedena provizorním potrubím. Musí se připravit ještě na dva takové dny.

Část místních přistupuje k dočasnému omezení shovívavě. „Když je mi doma zima, jdu se ohřát do sauny, která je v místním bazénu,“ říká s úsměvem devětadvacetiletý Michal.

Vedení společnosti TermoReal, která zabezpečuje dodávku tepla, žádné stížnosti občanů nezaznamenalo. „Informace podáváme na domovní výbory a družstva. Žádný z obyvatel nás s připomínkami či dotazy nekontaktoval,“ konstatuje jednatel společnosti Jaroslav Gottstein.

Kritická diskuse se odehrává na internetovém portálu města Nová Paka. „Děti jsou nachlazené, museli jsme si koupit elektrický přímotop,“ sděluje rozhořčeně mladá žena. V některých domácnostech se kvůli nepříjemnému vlhku objevila také plíseň.

Novopacké sídliště prochází první opravou rozvodů tepla od svojí výstavby. Náklady přesahují sedm milionů korun bez DPH. Tepelná izolace byla po desítkách let již zastaralá a nevyhovující.

„Uvědomujeme si závažnost situace. Díky provedeným opatřením jsme mohli začít topit na konci září,“ uvádí Jaroslav Gottstein. Připouští, že standardně měla být topná sezóna zahájena 15. září. Zemní práce budou finišovat příští rok. „Zvažujeme, jak to obyvatelům kompenzovat,“ dodává. V nedalekém Jičíně zahájila správa nemovitostí dodávky tepla již 13. září.