Společnými silami se jim podařilo dokončit nový a mnohem hezčí kulturák. Nejen okolní obce ale i města mohou Boháňským tiše závidět.

„Téměř okamžitě jsme začali jednat o výstavbě nového, ale chvíli trvalo, než jsme vyřídili potřebné papíry jako například stavební povolení. Samotná stavba byla zahájena loni v březnu a objekt jsme dokončili nedávno," říká s úsměvem starosta Milan Heligr.

Nový obecní dům stojí v obci Skála, jenž je součástí Boháňky.
„Nachází se kousek dál než ten původní, hned vedle požární nádrže, která je v létě často využívána jako koupaliště. V jeho sousedství je rovněž letní kino," chválí si strategickou polohu Heligr a upozorňuje, že nový kulturák už nebude sloužit na diskotéky. 

„Chceme ho využívat především na kulturní akce obce, jako jsou třeba dětské dny nebo srazy rodáků, a samozřejmě se v něm budou moci konat svatby, valné hromady a podobně," přibližuje plány pro využití starosta, který nezavrhuje ani variantu dlouhodobého pronájmu a zřízení hospody.

„Ta možnost tady je, jelikož prostory na to vybavené jsou. Obec to ale určitě nebude provozovat sama. To znamená, že bychom museli najít spolehlivého nájemníka, který by měl o podnikání v pohostinství zájem. A samozřejmě by tento záměr muselo schválit zastupitelstvo," vysvětluje Heligr.

Finanční prostředky se zastupitelům podařilo získat i díky tomu, že starý objekt byl pojištěn. „Od pojišťovny jsme na výstavbu dostali částku deseti miliónů. Bez nich bychom dnes tento krásný dům neměli," neskrývá radost první muž radnice. Obci se také podařilo získat dotaci 400 tisíc z programu Obnovy venkova Královéhradeckého kraje. Zbytek poskytla obec ze svého rozpočtu.

Objekt o délce necelých třiceti šesti metrů a šířce něco málo přes patnáct metrů je částečně podsklepen a jeho součástí je i podkroví, které bylo zkolaudováno jako půda. To je ale zatím prázdné. „V budoucnu by se nechalo uvažovat nad vybudováním bytů, ale to je hudba budoucnosti," míní starosta.
Ve vnitřních prostorách, které jsou rozdělené úsekově, se nachází vstupní hala, kompletně vybavený sál s jevištěm, jehož součástí je i zázemí pro účinkující, dále bar s kuchyní a technická místnost pro personál. Nedílnou součástí domu je i zastřešená terasa.

Nový obecní dům bude slavnostně otevřen dnes a starosta při této příležitosti zdůrazňuje velký podíl místních občanů na této slavnostní události.

„Jsem neuvěřitelně hrdý, že mohu dělat starostu v obci jako je ta naše. Nebýt místních, nikdy by se nám kulturák nepodařilo otevřít. Dost velkou část jsme udělali s lidmi. Veškeré terénní úpravy, úklid a všechny ty drobnosti ohledně dokončovacích prací jsou dílem našich obyvatel," děkuje starosta Milan Heligr všem, kteří se jakkoliv podíleli na otevření obecního domu. Zároveň si nemůže vynachválit spolupráci s týmem lidí, kteří mu pomáhali jak při stavbě samé, tak při jejím vybavování.

„Až mě překvapuje, jakou sílu a odhodlání v sobě dnes člověk dokáže najít. Před šesti lety jsme utrpěli šrám, po němž asi navždy zůstane jizva, ale zároveň nás tato událost dokázala stmelit a spojit tak, že jsme společnými silami mohli vybudovat něco, co bude jednou sloužit i dalším generacím," neskrývá dojetí Heligr.