Občané, žáci základních a studenti středních škol se mohli podívat v Jičíně, Hořicích, Staré Pace, Kopidlně a Ostroměři do míst, která jsou jinak veřejnosti během roku nepřístupná. Zájem veřejnosti a škol byl i přes nepřízeň počasí velký – celkem čistírnami prošlo na 700 lidí.

Již druhým rokem se VOS a.s. zúčastnila oslav Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března. Pro základní a střední školy byly ve čtvrtek a pátek 26. – 27. března naplánovány exkurze do čistíren odpadních vod (ČOV), kde odborní pracovníci VOS a.s. žákům a studentům vysvětlovali proces čištění odpadních vod a odpovídali na jejich různorodé dotazy. Tentokrát byla otevřena i ČOV v Kopidlně a v Ostroměři.

Na konci prohlídek byly pro studenty připraveny informační materiály, kde si mohli zopakovat, co se během exkurze dozvěděli, a vědomostní kvíz, kterého se účastnila asi třetina dětí. Ze správných odpovědí vylosuje představenstvo 20 šťastlivců, kteří získají drobné ceny jako je Mapa vody anebo vstupenky do plaveckého bazénu v Hořicích a v Jičíně.

Veřejnost se tentokrát mohla do tří největších ČOV v Jičíně, Hořicích a Staré Pace podívat ve čtvrtek 26. března odpoledne. "Bohužel zřejmě vzhledem k deštivému počasí byla návštěvnost menší než vloni. Na druhou stranu lidé, kteří i přes tuto nepřízeň počasí přišli, dorazili s opravdovým zájmem podívat se na to, jak čištění vod probíhá. Mnohdy se dle jejich slov chtěli i tak trochu přesvědčit, za co nám vlastně platí část poplatku tzv. stočné. Myslím, že jejich otázky byly zodpovězeny," přibližuje zkušenosti z provozu ředitel společnosti Richard Smutný.

Žáci a studenti
Exkurzí se v Jičíně zúčastnili studenti Masarykovy obchodní akademie a SPŠ a VOŠ Jičín a žáci Základní školy Poděbradova a ZŠ Železnice. Jičínskou čistírnou tak prošlo 160 žáků. V Hořicích přišly děti ze ZŠ Na Habru a ZŠ Cerekvice nad Bystřicí a studenti tří středních škol – Střední průmyslové školy kamenické a sochařské, Gymnázia, SOŠ, SOU a VOŠ Hořice a Odborného učiliště a Praktické školy Hořice. Hořickou čistírnou prošlo na 212 žáků.

Ve Staré Pace jsme přivítali 19 žáků novopackého Gymnázia a SPGŠ, na ČOV v Kopidlně prošlo 198 žáků ze ZŠ Kopidlno a SŠ zahradnické. Ostroměř navštívily základní školy z Vojic a Chomutic a Miletín tamní základní škola. „Jsem rád, že zájem ze strany škol byl i letos. Tímto jsme si potvrdili záměr pořádání dalších osvětových aktivit pro veřejnost i mládež. Jsem rád, že to naši zaměstnanci na provozech organizačně zvládli a budeme se těšit na další spolupráci se školami," dodává ředitel Smutný.   Magdaléna Doležalová

Více snímků a video najdete také ZDE: