Farma Lexman v Olešnici u Červeného Kostelce nedaleko vodní nádrže Rozkoš a Babiččina údolí pěstuje na 6 ha jabloně, na 1,5 ha jahody a na půl hektaru slivoně. Okrajově také brambory a broskve.

„Květy jahod jsou pomrzlé, v úterý a ve středu bylo více než mínus jeden. Ztráty jsme nahlásili na pojišťovnu,“ líčí Josef Lexman stav na jahodníkové plantáži. Poškození odhaduje na třicet až čtyřicet procent. Další vývoj prý ukáže čas.

Hradecko, Trutnovsko, Náchodsko, Jičínsko i Rychnovsko - zvěř běhala pod kola aut všude.
Na silnicích přibývá střetů se zvěří

Ovoce může být vlivem mrazů také deformované. „Na všechno je ještě brzo, záleží také na odrůdách,“ říká farmář z Olešnice. I tady zemědělce trápí nejen mráz, ale i sucho. „ Zaléváme jen jahody, nějakou vodu jsme už navozili,“ pokračuje soukromý zemědělec. Vzpomíná, že jeden rok kvůli suchu zde sklizeň jahod vůbec nedokončili. Plody dozrávaly seschlé, gumové.

Ovocnáři v Holovousích opět probděli kvůli mrazům noc. Aby ochránili budoucí úrodu, v ovocných sadech opět zapalovali svíce.

Martin Ludvík, šéf asociace českých ovocnářů, avizoval mrazy ještě na sobotu.

Na Jičínsku si připomněli výročí konce války.
Na Jičínsku si připomněli výročí konce války

„Dochází k prohlubování škod, v posledních dnech mrazy poškodily i peckoviny, někde hrušně i jablka,“ sčítá škody. Na Královéhradecku ale prý nejde o velké plochy, spíše o lokality v údolích. „Nemyslím si, že to bude fatální,“ domnívá se ovocnář. K odhadu letošní sklizně se vyjádří až koncem června.

Zahradnictví Jiřího Kubely ve Vitiněvsi na Jičínsku mrazy nijak neohrozily. „Co šlo, to jsme uklidili, jahody nezčernaly a zelenina, když dobře zakořenila, tak to všechno přežije,“ je plný optimismu. Zahrádkářům doporučuje při nízkých teplotách zeleninu i jahody dobře zalít a zakrýt netkanou textilií. Stromy mlžit vodou.

Po víkendu už doporučuje zasadit všechnu zeleninu ven na záhony, i když ještě v květnu se prý mohou mrazy vrátit.

Provozovnu otevřelo také kadeřnictví Wella v Jičíně. Kadeřnice pracovaly za štítem a v rouškách.
OBRAZEM: Kadeřnice pracují za štítem