"Zrovna dneska jsem se rozhodl zmrzlinu o pět korun zlevnit, aby lidé chodili ke mně," vysvětluje Robert Balog, který přímo u sochy draka prodává točenou jadranskou zmrzlinu. Točenou prodávají na malém prostoru Žižkova náměstí ještě další dva zmrzlináři.

Jadranská zmrzlina je v Jičíně vyhlášená. K oblíbené jahodové letos přibyla novinka z tropického sladkého manga. "Zmrzlinu nedělám z prášku, ale přímo z ovoce. Už několik týdnů po večerech z mraženého manga mixuju zmrzlinu bez příměsí a chemie," vypráví Balog, zatímco motá sytě žlutou mraženou hmotu na kournoutek.

Velká porce za 45 korun

Přímo naproti jadranskému okýnku podává prodavačka z okýnka klasickou Opočenskou smetanovou zmrzlinu. Za velkou porci dají lidé 45 korun, za malou o desetikorunu méně. Stejně zaplatí za točenou zmrzlinu také o pár metrů dál v letos nově otevřeném Caffé Lucrezia, které provozuje rodina Brádlových.

"Jsme tu asi čtyři měsíce, předtím tu byl mléčný bar. Během covidu jsme museli zavřít hospodu, tak jsme v našem domě otevřeli zmrzlinárnu," říká Brádl. Kromě točené nabízí také deset druhů tradiční italské kopečkové zmrzliny.

Přímo tak konkuruje oblíbené cukrárně a kavárně Adria, která sídlí v těsné blízkosti a mezi Jičínskými si vysloužila neotřesitelnou pověst. Na jejich zmrzlinu se v létě stojí dlouhé fronty.

"Adria má výbornou zmrzlinu. Když mám chuť na kopečkovou, jdu tam. A na točenou všechny posílám do Zmrzlinárny Hvězda na náměstí. Je sice dražší, ale porce jsou obrovské a můžu si namíchat příchuť podle sebe," sděluje jičínský důchodce Josef, který nejčastěji chodí na zmrzlinu s vnoučaty nebo s dětmi ze sportovního oddílu.

Netradiční koncept

Zmrzlinárna Hvězda otevřela v podloubí Valdštejnova náměstí letos na jaře a nabízí netradiční koncept. "Nejdřív si vyberete základ. Máme smetanový, tvarohový, čokoládový, vanilkový nebo jogurtový. Potom si zvolíte příchuť, například čerstvé ovoce. A my zmrzlinu přímo před vámi namícháme. Doplnit to můžete posypkou ze sušenek nebo gumových medvídků," ukazuje prodavač ve Hvězdě. Za porci na míru namíchané ovocné zmrzliny zaplatí zákazník 65 korun, za zmrzlinu namíchanou z oříškového másla pak 75 korun. Základy nabízí zmrzlinárna také jako kopeček za 30 korun.

Obecně se ceny zmrzliny v Jičíně příliš neliší. Za kopeček je obvyklé zaplatit 35 korun, U točené rozhoduje velikost, ale pod 40 korun za velkou porci se ve městě dostane zákazník jen málokde.

V horkých letních dnech na zmrzlinu nemusí mlsní zákazníci přímo do zmrzlináren, osvěžující kopeček dostanou také ve většině kaváren. "Záleží, kdo má co rád. Já osobně asi preferuju točenou, na kterou nejradši vyrazím mimo Jičín. Nejlepší mají v Konecchlumí nebo v Kbelnici," doporučuje výlet Josef.

CENY ZMRZLINY V CENTRU JIČÍNA:

Jadranská zmrzlina u Draka

velká točená 40 korun

malá točená 30 korun

Česká zmrzlina z Opočna, Žižkovo náměstí

velká točená 45 korun

malá točená 35 korun

Ice Caffé Adria

kopeček 35 korun

Caffé Lucrezia

kopeček 35 korun

velká točená 45 korun

malá točená 35 korun

Zmrzlinárna Hvězda

kopeček 30 korun

fresh zmrzlina s ovocem podle vlastního výběru 65 korun

fresh zmzlina s ořechovým máslem 75 korun

posyp 15 korun

kuličková zmrzlina 90 korun