Vojtěch Drahoňovský, známý hudebník a umělec, se na zděděném pozemku před pár lety rozhodl navázat na tradici biologicky udržitelného zemědělství. Spolu s manželkou Markétou i letos pozvali na návštěvu své přátele i další podobně naladěné lidi, aby sváteční podzimní den strávili obklopení barevnou přírodou Českého ráje. "Minule jsem tu nebyl, ale letos to vyšlo. Jsme moc rád, je krásně a jak jinak dnešní den oslavit, než s dobrým jídlem, pivkem a kamarády," nechal se slyšet jeden z návštěvníků akce.

Zatímco byl jarmark a slavnost v plném proudu, před dřevěnou budovou místní moštárny se sešla skupinka zvědavců, aby si vyslechli Vojtovo povídání o výrobě moštu a tradici hospodaření na cidlinském statku. "Vysadili jsme před dvěma lety dva hektary vlastních sadů, z toho je zatím jen pár jablek. Většina jablek, která tady právě zpracováváme, pochází z jiných ovocnářství na Jičínsku," vysvětloval Drahoňovský. Na mošt se hodí ovoce, které byste si na pultech obchodů asi nekoupili. Na výrobu oblíbené ovocné šťávy ale nevadí, když jsou jablka lehce obouchaná nebo mají viditelné kazy.

Ve velkém stanu uprostřed zahrady zatím ladili nástroje hudebníci, kteří následně spolu se všemi návštěvníky třikrát zazpívali všechny čtyři sloky české národní hymny a přidali i tu slovenskou. Pak už mohla zábava pokračovat volně. Hudba hrála dál k hostině, nakupování špeků, košíků, moštu a dalších výrobků na jarmarku. Hladovci ocenili nejen zmíněné bramboráky, ale také pestrou nabídku dalších jídel, domácího žitného chleba a nejrůznějších zákusků a pochutin.

Počasí slavnosti přálo a podzimní slunce jen podtrhlo barvy, do kterých se v tuto roční dobu Český ráj halí. O posledním zářijovém prodlouženém víkendu tak mohli návštěvníci slavnosti zapomenout na strasti všedního života a částečně i na stres z blížících se voleb.