Od Nového roku platí nákladní doprava mýtné i na nejdůležitějších tazích regionu, a to na silnicích prvních tříd - I/16 Mladá Boleslav - Úlibice, I/35 Úlibice - Hradec Králové a I/35 Turnov - Jičín.

Právě na úseku mezi Boleslaví a Úlibicemi je nyní v provozu nová kontrolní stanice. Ta vytvoří záznam o průjezdu vozidla, který obsahuje údaje z elektronického zařízení, fotografie, laserovým systémem zjištěnou kategorii vozidla a počet náprav. Záznam se následně v aplikaci na to určené kontroluje a dochází k porovnání údajů z kontrolní stanice a údaji v centrálním systému. Zjištěné nesrovnalosti (nazývané mýtné incidenty) jsou automaticky odeslány do centrálního registru, kde jsou roztříděny a opětovně prověřeny. Potvrzené incidenty jsou klasifikovány jako mýtné přestupky, řešené dále v souladu s platnou legislativou.

„Kontrolní brány, které jsou osazeny kontrolní technologií provozovatele, slouží pouze ke kontrole silničních motorových vozidel zpoplatněných mýtným,“ ujistil nás o významu zařízení Václav Krumphanzl, ředitel odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy.

Kvůli zpoplatnění některých úseků jedniček hledá nákladní doprava únik po komunikacích druhé a třetí třídy. Jako velký problém to vnímají například v Lázních Bělohradu.

Jak nás informoval mluvčí krajského úřadu Michal Friček, kraj se nyní snaží projednat ucelený systém zákazu tranzitní nákladní dopravy na vybraných úsecích silnic II. třídy ve vlastnictví kraje s krajským ředitelstvím policie.

Podle mluvčího kraj opakovaně nesouhlasí s odůvodněním policie, která odmítá omezení tranzitní dopravy. „Trváme na tom, aby byla zajištěna odpovídající ochrana silnic II. a III. třídy, a proto bude kraj opětovně s policií jednat. Cílem je nalézt společnou cestu, abychom dosáhli omezení tranzitní nákladní dopravy tam, kde je to možné a účelné.“

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU

Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz (url: https://www.surveymonkey.com/r/Cesivpohybu).