Jinak řečeno, pod dřevěnou klenbou dochází ke krápníkovému jevu. Z kluziště se odpařuje voda, jež vytváří mlhu. Pára se kondenzuje pod střechou, a tím vzniká mrholení. Částečně uzavřený stadion navíc profukuje. Zkrátka, chce to futrál na nos.

Zimní stadion byl přitom zrekonstruován v roce 2011, a to za 110 milionů korun. Bylo to v době, kdy Jičín vedla rada, v jejímž čele stál starosta Martin Puš.

Do redakce Jičínského deníku na zimní stadion dlouhodobě přicházejí stížnosti. Jedna je od Miroslava Zumra, který fotoaparátem zachytil klima nad kluzištěm během tréninku malých hokejistů. Snímek otiskujeme na straně tři. „Situace je hrozná. Děti nejsou vidět, ani trenéři pořádně nevidí. Jak by to bylo, kdyby se nějaké zranilo? Je vhodné trénovat v těchto podmínkách? A co nápis na mantinelu: město Jičín podporuje sportovce? Kdy a kdo s tím něco začne dělat?" píše.

Bombardováni evidentně nejsou pouze jičínští žurnalisté, ale i zaměstnanci Sportovních zařízení města Jičína a příslušníci radnice. Zastupitelé bolavé téma zimního stadionu otevřeli při úterní schůzi, městská rada o bodu jednala ve středu. Současný starosta Jan Malý v úterý ujistil, že radní problém už řeší. Proběhly schůzky se zástupci sportovních zařízení a do příštího veřejného zasedání rada chce předložit doporučení, aby zastupitelé souhlasili s dalšími úpravami stadionu.

Jako řešení se nabízí možnost kompletního zastřešení, což řádově může stát do deseti milionů korun. Záleží na zvolené variantě.

Bod o zimním stadionu nebyl na programu úterního zasedání, přesto o něm zastupitelé podiskutovali. Obavy, že kvůli srážení vody dojde k poškození konstrukce, se pokusil rozptýlit Ladislav Brykner, bývalý radní a nyní opoziční zastupitel za ODS.

„Asi před rokem jsme se v radě zabývali tím, že konstrukce kvůli vodě šedne. Podle studie to však nemá vliv na pevnost. Mlha je v každém stadionu přirozená. Ať by tam byla jakákoliv klimatizace, nestačila by," řekl Ladislav Brykner. Jeho stranický kolega Martin Puš, který je též současným zastupitelem, do úterní diskuse nepřispěl žádným postřehem.

Současný i bývalý místostarosta Petr Hamáček (za Sdružení pro Jičín) sice též obavy mírnil, ale přidal varování. „Podle odborníků voda sice nemá vliv, ale to platí teď, a za dvacet, třicet let už by to platit nemuselo. Což z hlediska života stadionu není tak dlouhá doba," prohlásil.

Dodejme, že stadion také získá novou strojovnu, a to asi za osm milionů korun. Nová technologie nebyla součástí rozsáhlé rekonstrukce za 110 milionů korun.