U stromu stojí nabourané auto. Troje dveře jsou otevřené, na sedadle spolujezdce stále sedí dívka s boulí na hlavě, řidička je v bezvědomí. Bouračku podle všeho způsobil náhlý infarkt řidičky. "Stanoviště autonehody je pro žáky druhého stupně ZŠ asi nejobtížnější. Musí si rozdělit úkoly a postarat se o všechny zraněné," vysvětluje organizátorka regionálního kola Soutěže mladých zdravotníků a ředitelka OS ČČK Jičín Marcela Harbichová.

Na stanovišti se v reálné situaci ukáže, jak jsou týmy připravené řešit i komplikované úkoly a ošetřit všechny účastníky nehody. Navíc je třeba zůstat v pozoru, na soutěžící totiž čekají i chytáky. "Z třech týmů, které tu zatím byly, si pouze jeden všiml dívky, která se krčí opodál za stromem a zjevně je v šoku. Nápovědou by pro soutěžící měly být otevřené třetí dveře, také by se mohli zeptat spolujezdkyně, která je při vědomí, kolik jich v autě jelo," ukazuje rozhodčí v uniformě Českého červeného kříže.

Na stanovištích, která na soutěžící čekala nejen v Zámeckém parku, ale také v okolí Valdštejnova náměstí, musely týmy kromě autonehody řešit také pád z kola, nález člověka v bezvědomí nebo situaci, kdy jeden z nich upadne a musí jej společnými silami transportovat do bezpečí. Zranění, která od časných ranních hodin pořadatelé na tělech figurantů poopmocí speciálního těsta, divadelních líčidel a umělé krve maskovali, působí opravdově a mají za úkol otestovat znalosti soutěžících ve i ve vyhrocené stresové situaci, kdy z ruky figurantky čouhá třeba zkrvavená kost.

Na Jičínsku sundávali hasiči ze stromu paraglidistu, za týden už je to třetí případ takové záchrany.
Paraglidista na Jičínsku zůstal viset na stromě. Je to už třetí případ za týden

Zvládání stresu si mladí zdravotníci vyzkoušeli také na nesoutěžním úkolu, při kterém figurantka předstírala srdeční příhodu při výstupu na Valdickou bránu. O tomto úkolu děti dopředu nevěděly a přesto se žáci ZŠ Slatina nad Zdobnicí, ZŠ Libčany a ZŠ Na Ostrově v Jaroměři postavili k situaci čelem a získali za pomoc mimo soutěž čestné uznání. "Za mě je to více, než vyhrát, protože se aktivně postavili k člověku se zdravotním problémem, mimo soutěž a neváhali pomoci," říká Harbichová.

Mimo hlavní soutěž byly pro děti připraveny i doplňková stanoviště s kvízem o historii Červeného kříže, děti si prohlédly sanitku, určovaly kosti lidského těla, učily se pracovat s defibrilátorem a díky speciální vestě vyzkoušely i účinnost Heimlichova manévru. Součástí programu byla i ukázka práce policejních psovodů s jejich čtyřnohými parťáky. "Měli jsme připravenou i ukázku práce hasičů při vyprošťování osob. Ta se ale nemohla uskutečnit, protože zrovna zasahovali u dopravní nehody," doplňuje Harbichová.

Regionální kolo soutěže mladých zdravotníků v Jičíně nakonec vyhrál tým z prvního stupně ZŠ Libčany a z druhého stupně ZŠ ve Vysokém Mýtě. Postupují tak na celostátní kolo, které se uskuteční v červnu v Opavě.