Společné workshopy, exkurze, prezentace, diskuse a spolupráce na dalších aktivitách, to vše přibližovalo zvyky mladým z portugalského Ansiaa, kteří podobným způsobem naopak představili své tradice skupině mládeže z jičínské římskokatolické farnosti. Nad předem určeným společným tématem se mladí lidé za finanční podpory Evropské unie a města Jičína scházejí již od 90. let.

„Z našich společných výsledků jsme sestavili projekt, skrze který jsme i ostatním lidem z našeho města chtěli ukázat, jak jsou tradice pro každý stát odlišné a velmi rozmanité. Proto jsme také v úterý 18. srpna uspořádali vernisáž, na které jsme se mohli pochlubit našimi výtvory a fotografiemi za přítomnosti všech, kteří se Youthmeetingu zúčastnili," vysvětluje jedna z členek organizačního týmu Barbora.

Návštěvníci vernisáže si tak mohli prohlédnout originálně zpracované fotografie z návštěvy výrobny hořických trubiček, vlastnoručně vyrobené vánoční ozdoby, ochutnat vánoční perníčky či slyšet portugalské písně. Setkání zvané Youthmeeting vzniklo ale i pro získávání nových přátelství, navázání kontaktů, rozvíjení se v komunikaci a překonávání nejrůznějších bariér. Účastníci tak odjíždějí se spoustou zážitků a emocí a většina z nich se těší na další rok, kdy by setkání mělo proběhnout právě v Portugalsku.

„Youthmeeting je moje srdeční záležitost, být ve společnosti takových lidí je opravdu něco nezapomenutelného," přiznává hlavní organizátorka Kristýna Veselková. Pozitivně uplynulé dny hodnotí i účastník z Portugalska André: „Letošní ročník byl pro mě opravdové překvapení, vaše tradice nás hodně překvapily a moc se nám líbily. Co je ale na setkání nejkrásnější, je to, že se vidíme pouhých deset dní v roce, a i přesto dál zůstáváme v kontaktu. Jsme mezi vámi velmi rádi a naše přátelství trvá už řadu let, to je neuvěřitelné."

Ročník 2015 je minulostí, už teď se ale pomalu pracuje na setkání v příštím roce. Jičín by měl mladé Portugalce přivítat opět za tři roky, kdy po Portugalsku a Německu, které se setkání také obvykle účastní, převezme opět organizátorskou roli.    Ludmila Bretová