Mladé do třiceti let to k volbám netáhlo téměř vůbec. „Ten rozdíl je nepřehlédnutelný. Mladé tváře zde vidíme sporadicky," potvrzuje zapisovatelka z Kopidlna. I mezi juniory se ale najdou tací, kteří k volebním urnám vyrazili a negativní přístup jejich vrstevníků je mrzí. 

Dvaadvacetiletou studentku vysoké školy Barboru Kvasničkovou, která se stala i členkou volební komise, nezájem jejich vrstevníku překvapuje a je pro ni i trochu zklamáním. „Když vidím například osmdesátiletou babičku o holi, která sotva chodí a i tak přijde, říkám si, proč bych nemohla i já. Cítím jakousi povinnost," říká slečna, jenž je velice ráda, že stejný názor má i většina jejich spolužáků.

Její kolegyně, dvacetiletá Aneta z Jičína situaci vidí podobně. „Je mi líto svůj hlas nevhodit, ale je pravda, že dám na radu rodičů, protože mě politika nezajímá a hlavně mě nebaví. Nedokážu si představit, že bych měla přečíst všechna jména na kandidátkách," vysvětluje Aneta. To Miroslav Žák, kterému je dvaadvacet let, ještě v pátek večer nevěděl, zda k volbám vůbec půjde. „Z větší části jsem rozhodnut nejít. Politika jde skoro mimo mě a myslím si, že můj hlas výsledky stejně výrazně neovlivní," zamýšlí se Marek.

Jen o dva roky starší Jan Fišer, student kryptografie je pro zavedení elektronických voleb. „Podle mě by to zvýšilo volební účast a hlavně by to podpořilo anonymitu voleb. Samozřejmě by asi bylo nutné počítat i s nějakou alternativou pro starší občany, ale to už je věc diskuze." uvedl Honza a dodává, že díky tomuto systému by se podařilo výrazně ušetřit. I on k volbám šel. Při rozhodování pro něj byli důležití kandidáti, které preferoval před politickou stranou. „Těch stran je zbytečně moc. A spousta jich je nesmyslných. Nedivím se, že to lidi pořádně ani nečtou," kroutí hlavou Honza.

Devatenáctiletá Marie Sajdlová se aktivně voleb zúčastnila poprvé, a to hned jako členka volební komise. „Věděla jsem od začátku, že volit půjdu. Nebylo pro mě nějak těžké vybrat, dá se i říci, že jsem částečně sledovala volební kampaně, ale to asi všichni, protože se jim nedá moc vyhnout. Také u nás doma proběhla diskuze, ale rodiče mi neříkali koho mám jít volit. Nechali rozhodnutí čistě na mně. Nedokáži odhadnout, jestli pro mě byl důležitější kandidát nebo strana. Řekla bych asi tak padesát na padesát."

Totožný pohled na volby má i stejně stará Marta Velartová, pro kterou byly rovněž premiérou, a to hned v roli předsedkyně volební komise.
„Chtěla jsem vidět, jak to chodí a udělat si trošku obrázek. Volit jsem byla taky a nechala jsem si poradit od rodičů," říká Marta, která považuje za důležitou osvětu ve škole.

Některá politická seskupení měla v jednotlivých obcích jasnou převahu:

ANO
Ohaveč 61,76 %
Ohařice 58, 33 %
Rokytňany 48 %

ČSSD
Petrovičky 41,17 %
Kopidlno 40,73 %
Budčeves 31,57 %

STAN+VČ
Soběraz 55,88 %
Vřesník 54,28 %
Borek 48,57 %

KSČM:
Slavhostice 34,78 %
Zelenecká Lhota 32,14 %
Úbislavice 26,62 %

ODS
Dolní Lochov 33,33 %
Kostelec 15,78 %

TOP 09 
Zámostí – Blata 45,83 %

Koalice pro Královéhradecký kraj
Svatojánský Újezd 38,7 %