Novinku v úterý schválili zastupitelé při veřejném zasedání. Změna byla nečekaná a původně ani nefigurovala v programu schůze. Rada pouze zastupitelům předložila ke schválení obecně závaznou vyhlášku o komunálním odpadu s tím, že podmínky měly zůstat stejné. To znamená, že roční poplatek za odvoz měl zůstat 492 korun (v Popovicích 396) a osvobozeny od něj měly být děti do čtyř let věku.

Zatímco výše taxy zůstala stejná, výrazně se rozšířil počet lidí, na které se v příštím roce nebude vztahovat. Jde vskutku o všechny obyvatele, kteří nedosáhli osmnácti let.

Pomoc rodinám

Návrh při veřejném zasedání vzešel z ODS, která je nyní v opozici. Změnu předložil Ladislav Brykner. Úlevu pro mladé rodiny se pokoušel prosadit už před rokem. Jeho původní návrh byl navíc ještě benevolentnější. Poplatek za odvoz odpadu se podle něj neměl vztahovat nejen na osmnáctileté, ale také na Jičínské do šestadvaceti let, pokud studují a nejsou výdělečně činní. S tím ale už neuspěl.

„V době, kdy na tom mladé rodiny nejsou ekonomicky nejlépe, by jim město mělo vyjít vstříc. Město tímto opatřením jejich situaci tolik nezlepší, i když pro rodinu se dvěma dětmi jde o tisíc korun za rok, což už není zase tak málo. Jde ale o příznivé gesto, které si Jičín může dovolit," odůvodnil svůj návrh Ladislav Brykner. Obdobnou řeč pronesl také při loňském projednávání, kdy prošel kompromisní návrh, že povinnosti hradit odpad budou zbaveny děti do čtyř let. Tato varianta platila v letošním roce.

Jičínská opozice v postoji nebyla jednotná, proti podnětu se postavil například zastupitel Miloš Starý (za Jičínský demokratický klub) „Návrh nepodpořím. Při vší úctě, je to trochu populistické. Každá služba má svoji cenu," řekl. Po diskusi si návrh získal i většinu hlasů koaličních zastupitelů. Ještě před jeho nadnesením se ke snižování poplatku vyjádřil smířlivě i starosta Jan Malý (za ANO 2011), nicméně původní plán městské rady spočíval v ustavení pracovní komise, která prozkoumá možnosti. O případné úpravě poplatku se mělo rozhodovat až během příštího roku. Postoj příznivců Bryknerova návrhu z řad opozice se ale dal shrnout slovy: Nač čekat?
Zastupitel Josef Dvořák za koaliční ČSSD požádal o pětiminutovou přestávku. „Jičínská jedenáctka" ji využila k poradě.