Pověst o odlétání zvonů do Říma zná asi každý. Vždy na Zelený čtvrtek zvony umlkají a odlétají do Říma pro požehnání Svatého otce, aby se na Bílou sobotu vrátily. Místo zvonů ale nyní odletí do Říma české koledy, a to díky projektu Česko zpívá koledy, jehož nositelem jsou Deníky. České vánoční koledy 14. prosince v 18 hodin zazní už pošesté na náměstích, v parcích, na návsích, ve školách na i zámeckých nádvořích. Ponesou se však za doprovodu kytary i na Via Concordia v Římě. Jičínský deník totiž kontaktovali krajané z Itálie s tím, že se hlásí k našemu projektu a žádají o rozsvícení hvězdičky na mapě koled.

„Zpívání koled se zúčastní asi sto krajanů. Sejdeme se v papežské koleji Nepomucenum, to je místo, kde bydlí čeští bohoslovci a kněží, studující teologii," říká s nadšením Zuzana Válková z velvyslanectví ČR při Svatém stolci, které akci organizuje s krajanským sdružením Associazione Praga.

Hmatatelné propojení východních Čech s Římem se uskutečnilo díky světici Anežce České. Socha hořických studentů zdobí od podzimu vatikánský palác. Nyní se čeština ponese Římem znovu.

Projekt Česko zpívá koledy má už ale i u nás své věrné příznivce. Popáté se sejdeme na Masarykově náměstí před Střední školou gastronomie a služeb v Nové Pace. Škola opět připraví pro malé zpěváky čaj a vánoční pečivo, zajistí ozvučení a nasvícení prostranství.

Akci uvedou už v 17:45 děti ze základní umělecké školy s Janou Černou, poté nás doprovodí při zpěvu samotných koled. Letos jich budeme zpívat opět pět, a to:

Nesem vám noviny

Narodil se Kristus Pán

Půjdem spolu do Betléma

Veselé vánoční hody

Pásli ovce Valaši

a poté přidáme píseň Vánoce, Vánoce přicházejí. Pačáky čeká ovšem bombastické zakončení. Za doprovodu Moniky Chmelařové nám zazpívá vánoční písně sólista opery Národního divadla Aleš Hendrych.

Společné zpívání se ponese i jičínským nádvořím Valdštejnského zámku (zde pod taktovkou zdejší umělecké školy), soboteckým náměstím, spojí obyvatelé Libošovic, děti ve Dřevěnici, seniory v Butovsi. Poprvé se akce zúčastní i obyvatelé Chomutic. „Zpívat budeme v parku u stromečku a na pomoc přijdou i děti z místní školy," říká Jana Šťastná.