„Městský ohňostroj ani není v plánu, nicméně vás tímto žádám, abyste omezili používání zábavné pyrotechniky. Zapalme svíčku jako tichou vzpomínku na ty, jejichž životy před svátky zbytečně vyhasly a podpořme alespoň takto soudržnost ve společnosti," poprosila obyvatele Lázní Bělohradu starostka Alena Kuželová. Lázeňské městečko se k uctění památky obětí a sounáležitosti s jejich příbuznými připojilo už minulý týden vytvořením pietního místa u sochy mírové holubice na náměstí K. V. Raise.

Petardy a rachejtle. Ilustrační snímek.
Oslavy nového roku bez petard a rachejtlí. V Hořicích reagují na výzvu ministra

S výzvou se připojila také jičínská radnice. „Město Jičín Vás žádá, abyste zvážili použití pyrotechniky během oslav, a to vzhledem k tragickému útoku ve čtvrtek 21. prosince v Praze a také vzhledem k ochraně životního prostředí," objevilo se v pátek na webu města.

V Jičíně od loňského roku platí vyhláška plošně zakazující odpalování nepovolených ohňostrojů mimo předem určené výjimky. Tu získalo několik dní v roce včetně doby pořádání Valdštejnských slavností, festivalu Jičín - město pohádky a právě silvestrovské noci v čase od 14 do 2 hodin ráno. Jičíňáci po zákazu petard volali už dlouho, mezi hlavní odpůrce patřili ochránci přírody a milovníci zvířat. Za omezení ohňostrojů se dlouhodobě staví také provozovatelé útulku pro psy.

Odložení ohňostrojů na jaro?

Ti podotýkají, že díky vyhlášce mohou majitelé psů na hromadné odpalování rachejtlí a petrard své mazlíčky připravit, horší však je fakt, že k odpalování amatérských ohňostrojů dochází už několik dní předem a po silvestrovské noci. „Ministr Rakušan včera vyzval obce a města, aby z pietních důvodů ohňostroje plánované na přelomu roku zrušily. Někteří reagují tak, že ohňostroje odloží na dobu, kdy pietní důvody pominou, například na jaro. Na jaře a v létě způsobí odpalování ohňostrojů volně žijícím zvířatům násobně větší škody než odpalování v zimních měsících. Plašit takovýmto způsobem zvířata v době péče o mláďata je barbarské a na hraně zákona. Zábavní pyrotechnika by z našeho života měla zmizet úplně," okomentoval současnou situaci Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

V posledních dnech rušení tradičních ohňostrojů oznámil například Náchod, Letohrad nebo Pardubice, další města naopak ke zrušení oblíbených novoročních oslav nepřistoupila. Co si o rušení ohňostrojů z důvodu piety a ohleduplnosti k obětem střelby myslíte vy? Hlasujte v anketě.


Nahrává se anketa ...