Horou je myšlen fakt, že se jičínské bibliotéky mnohdy nemohou účastnit boje o vavříny v rámci celé republiky. Celorepublikové klání je totiž podmíněno vstupem obcí do souboje o nejlepší krajskou vesnici.

„Už léta mě mrzí, že knihovna nemá možnost získat ocenění Knihovna roku, pokud se celá obec neúčastní soutěže Vesnice roku. Proto jsme se rozhodli knihovny v rámci našeho regionu ohodnotit sami. Letos je to poprvé a doufáme, že se to stane tradicí. Naše knihovny si uznání a podporu zaslouží," řekla metodička regionu Dana Michlová, která se ve čtvrtek stala jením z gratulantů, kteří předávali ocenění Knihovna Jičínska mlázovické knihovnici Blance Johnové.

Podle ředitelky jičínské knihovny Jany Benešové si mlázovická bibliotéka ocenění zasloužila hlavně za fakt, že má dlouhodobě vynikající výsledky – nadstandardní počet čtenářů, výpůjček i návštěvníků.

Velmi dobrá je i spolupráce knihovnice s vedením obce, které knihovnu maximálně podporuje. Blahopřát Blance Johnové přijel i mlázovický starosta Tomáš Komárek. Při slavnostním ceremoniálu promluvil také bývalý knihovník z Mlýnce Oldřich Suchoradský, který byl potěšen rozhodnutím oceňovat regionální knihovny.

Všichni si poté vyslechli informace o vykazování statistiky pro příští rok, o novinkách v knihovnickém programu a především o možnosti výpůjčky e-knih.