Zařízení pro děti začalo fungovat teprve v loňském roce, ale mezi rodiči slaví velký úspěch.

„Tento rok jsme pracovali ve zkušebním provozu. Měli jsme celkem osm dětí. Letos od září se nám počet navýší na přibližně patnáct," řekla nám pracovnice Kateřina Nováková Kašparová.

Jediné, co školce chybělo, bylo zázemí. Děti sice tráví veškerý čas venku, ale musí mít i zajištěný prostor pro odpočinek, jídlo a mít se kam schovat v případě nepříznivého počasí. To byly důvody, proč se průvodci školky rozhodli uspořádat veřejnou sbírku.

„Finanční prostředky jsme sehnali prostřednictvím tak-zvaného crowdfundingu, tedy hromadného financování za pomoci projektu „hithit," který propojuje kreativní lidi s těmi, kteří je chtějí podpořit," vysvětlila Nováková Kašparová. 

„Je to neuvěřitelné, ale podařilo se nám vybrat o šestnáct procent více než jsme plánovali. Stanovili jsme si částku sedmdesát pět tisíc a vybrali osmdesát čtyři tisíc," raduje se průvodkyně Kateřina Nováková Kašparová
Původním záměrem bylo z vybrané částky zakoupit maringotku, ale vzhledem k úspěchu projektu teď zaměstnanci mohou zakoupit jurtu, která je mnohem prostornější.

„Přemýšleli jsme, jak finance nejlépe zužitkovat. Kontaktovali jsme ostatní lesní školky a po poradě s nimi jsme se rozhodli pro zakoupení mongolské jurty," vysvětlila průvodkyně.

Jurta bude mít průměr šest metrů a v ceně jsou vstupní dveře a kouřový vývod na kamna. „Dřevěnou podlahu nám vyrobí a postaví tátové dětí, které naše zařízení navštěvují. Je skvělé, že nám s umístěním pomůžou," pochvaluje si Nováková Kašparová.

Obydlí bude umístěno na zahradě Lišákova doupěte. Celková cena je přibližně osmdesát tisíc. „Po zaplacení provize hithitu máme v ruce sedmdesát tři tisíc korun. Musíme ještě nakoupit nějaké vybavení a materiál na podlahu. Celková částka se tedy bude pohybovat okolo sto deseti tisíc, takže si musíme vzít třicetitisícovou půjčku. Dohodli jsme se, že dokud dluh nesplatíme, budeme pracovat bez nároku na honorář," doplnila průvodkyně.