Příznivci vojenské historie tak zopakují cestu americké jednotky, která jela 8. května 1945 z Plzně do Velichovek, kde chtěla německému maršálovi Schörnerovi doručit rozhodnutí o kapitulaci německých vojsk, podepsané týž den v Remeši.

Konvoj složený z původních obrněných vozidel za přítomnosti stále žijících válečných veteránů z jednotky, která se mise účastnila, vyjede po 68 letech z Plzně přes Prahu, Chlumec nad Cidlinou, Hradec Králové, Smiřice, Jaroměř až do Velichovek.

Celá trasa, složení konvoje vozidel, jednotlivá taktická označení i jejich posádky vycházejí výhradně z doložených historických pramenů.

V úterý 7. května přibližně v 18 hodin přijede kolona vozidel do Jaroměře na náměstí ČSA, o hodinu později dorazí do Velichovek.

Zde na prostranství před bývalým hotelem U Kopeckých budou postaveny vojenské stany z roku 1945, kde účastníci přespí. Večer se zde budou promítat historické a současné filmy.

Ve středu 8. května budou na parkovišti před hotelem od 9 asi do 12 hodin vystavena historická vozidla s ukázkami výstroje a výzbroje, dále se uskuteční přednáška o historii Mise, ukázky dobového tábora US Army, komentovaná prohlídka techniky a promítání současných a historických filmů. ⋌(zr)

Ke článku je připojena fotogalerie z jednoho z minulých ročníků této akce v Hořicích.