Je váš pitný režim pro vaše tělo skutečně odpovídající? Pijí vaše děti a senioři dostatečně? V letních měsících je obzvláště důležité dodržovat optimální pitný režim. I přes osvětu o doporučeném pitném režimu se v klinické praxi denně setkáváme se stavy dehydratace. Většina lidí si myslí, že pije dostatek tekutin, ale skutečnost je často zcela jiná.

Doporučené množství denního příjmu vody je orientační. Je potřeba brát v potaz individuální potřeby organismu, fyzickou zátěž, podmínky prostředí, ve kterém se nacházíme, zdravotní stav, případná přidružená onemocnění, těhotenství, kojení a mnoho dalších faktorů. Doporučení pro dospělého člověka se pohybuje mezi 20 a 45 ml vody/kg. Jako vodítko může posloužit frekvence močení a zbarvení moči.

Podle vědeckých studií bychom měli ihned po probuzení vypít přibližně dva až tři decilitry vody.

Denní potřeba tekutin prudce stoupá během horkých letních dnů a při vysoké fyzické aktivitě. Voda se z těla ztrácí nejen močí, ale také pocením nebo dýcháním ve formě vodní páry a v neposlední řadě také stolicí.

Při normální teplotě ztrácí tělo dospělého člověka přibližně 2 300 ml vody denně. Z toho se asi 1 400 ml vyloučí močí, 100 ml stolicí a asi 800 ml pocením a dýcháním. V létě se ztráta vody z těla může zvýšit na 3–5násobek.

Děti a starší lidé vyžadují naši zvýšenou pozornost. Nabízejte jim tekutiny opakovaně a kontrolujte, jaké množství vypijí. Starší lidé nepociťují žízeň tak, jako když jsou mladí a v produktivním věku. Přestože nám senioři opakovaně tvrdí, že nemají žízeň, je nutné jim tekutiny podávat. U starších lidí dochází velmi rychle k dehydrataci, dýchacím potížím, hypotenzi (nízkému krevnímu tlaku), bušení srdce, poruchám vědomí a dalším komplikacím, které vyžadují lékařskou pomoc. Tomu je třeba předcházet a seniorům pravidelně podávat tekutiny.

Základem pitného režimu by měla být voda. Pokud základ našeho každodenního pitného režimu tvoří minerální voda, nepřináší to zdravotní výhody. Naopak, z dlouhodobého hlediska vede nadměrný příjem minerálek ke zdravotním problémům.

Pitný režim seniorů doplňujte např. čaji, domácími limonádami a kvalitními džusy. U dětí se množství vody přepočítává podle věku na kilogram podle pediatrického doporučení. Vždy se poraďte se svým pediatrem, zejména v případě zvýšených ztrát vlivem teplého počasí, průjmu, zvracení apod.

Novorozenec by měl přijmout přibližně 50 až 100 ml vody/kg, později se potřeba zvyšuje na 150 až 160 ml vody/kg, od 8 měsíců je to přibližně 100 až 150 ml vody/kg. Kolem 3 až 5 let by měl být příjem přibližně 80 až 100 ml/kg, v 6. až 10. roce pak 50 až 70 ml/kg a ve 14. až 18. roce 40 až 60 ml/kg.

Voda tvoří přibližně 55 až 65 % hmotnosti dospělého člověka a až 70 až 80 % hmotnosti dítěte. Proto může u dětí dojít k dehydrataci dříve, než si myslíte. U dětí se již při ztrátě 2 % tělesné vody snižuje výkonnost organismu. Další ztráty ovlivňují mentální funkce, což se může projevit únavou, nepozorností, podrážděností, bolestmi hlavy a snížením duševní výkonnosti. Při 5% dehydrataci již hrozí přehřátí, oběhový kolaps a šok.

Pamatujte, že základem pitného režimu dětí je pití vody, nikoli slazených nápojů.