„Systém prošel zatěžkávací zkouškou, kdy si 26. dubna holandská turistka na Všetečkově vyhlídce podvrtla nohu. Prostřednictvím nového systému přišla informace k záchranným složkám. Vzhledem k tomu, že šlo o nepřístupný terén, zasahoval zde vrtulník. Další výjezd byl reakcí na telefonát, který upozornil na pálení ohně," říká k systému, který vlastně předběhl dobu, jeho zakladatel.

Nyní připravuje umístění dalších dvaceti SOS bodů na vyhlídkách přírodní prachovské rezervace. „Novinkou bude, že podle metodických pokynů tabulky osadíme i JC kódem, a to kvůli jasné lokalizaci," vysvětluje Zeman. O existenci bodů návštěvníky informují velkoformátové mapy na území přírodní rezervace a také pracovníci pokladen.

Pokud se návštěvník Prachovských skal dostane do svízelné situace, stačí jen zvednout telefon a zavolat na jednu z na ceduli vyznačených tísňových linek. Operační důstojník pak pouze vytáhne mapové podklady a cíleně na místo vyšle příslušné záchranné složky.

Přírodní rezervace Prachovské skály je součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Miloš Zeman jako strážce dohlíží společně s dvěma kolegy na území o rozloze 23 kilometrů čtverečních, které se rozléhá od Střelče po Libuň, Kbelnici, Lochov a Blata. Jako strážce se pravidelně vydává do 
terénu, aby průběžně monitoroval stav krajiny, a společně s policisty dohlíží na pořádek v oblasti, chování turistů, horolezců i cyklistů.

HŘÍCHY NÁVŠTĚVNÍKŮ

„Lidé jsou neukáznění, nedodržují zákaz kouření, porušují pravidla parkování a především nechodí po vyznačených cestách, což je jejich povinnost," upozorňuje Zeman, který může viníkům nejen domluvit, ale na místě udělit finanční pokutu.

Postěžoval si na cyklisty, kteří nedodržují zákaz vjezdu na kole, objevují se i šílenci na čtyřkolkách.
„Problém máme s horolezci, kteří používají při lezení magnesium, což je v rezervaci zakázáno. Trpí tím povrch pískovce. Letos se na horolezce zaměříme, hrozí jim pokuta až deset tisíc korun," hrozí Zeman, který je strážcem už deset let a za tu dobu se podle jeho názoru chování návštěvníků zhoršuje.

„Mnozí si myslí, že si můžou dovolit všechno. Nechápou, že jde o uzavřenou oblast, která má svůj režim," rozčiluje se jinak bodrý Miloš Zeman.

NAUČNÁ TRASA

V příštím roce hodlá po dohodě s majiteli lokality vybudovat na Prachově dětskou naučnou stezku po obvodu přírodní rezervace v déle osmi kilometrů. Na jednotlivých stanovištích pak děti najdou informační panely s úkoly.

Miloš Zeman také sbírá staré publikace o skalách, zejména průvodce. Pokud naši čtenáři nějakou vlastní, rád by do ní v redakci Deníku nahlédl nebo si ji i zakoupil.