„Náš sbor funguje sto třicet čtyři let, to už něco znamená. Jsme jeden z nejstarších týmů na Jičínsku, po nás je Nemyčeves, zde slavili před dvěma roky 130 let. Naše středisková obec Slatiny si bude letos připomínat sto dvacáté výročí. Když to tak vezmete, tenkrát byli v Milíčevsi pokrokoví lidi," míní o svých předcích starosta zdejších dobráků.

Místní dobrovolníci jsou také vlastníky jedné z nejstarších kronik, kterou u příležitosti 125 let sboru hasičů František Vycpálek ručně přepsal. Originál je uložen v hasičské zbrojnici.

Je v ní mimo jiné napsáno: Sbor užívá ve své pečeti českého lva, okolo něhož slova Dobrovolný hasičský sbor v obci Milíčeves vyryty jsou.
„Nechali jsme vyrobit kopii razítka, koukněte, je tam rok 1882. Ve zbrojnici jsme objevili zakládající listinu z 15. června 1882, je podepsaná zakládajícími členy," ukazuje nám jednu z nejstarších relikvií.

Mezi cennostmi se vyjímá i starý plakát z roku 1922, vydaný při čtyřicátém výročí založení sboru.
„V té době hasičstvo pro obec něco znamenalo, nebyli profíci, byli hasiči na vesnici, kteří vše jistili. Dnes máme ve Slatinách výjezdní jednotku. Polovina našich kluků hraje okresní soutěž ve fotbale, dohodli jsme se s vedením, že mají hrací den v neděli, aby kluci mohli na sobotní okrskové soutěže," líčí současný život hasičstva jeho šéf.

Nejstaršímu členovi sboru je 76 let a řadí se už mezi jedenáct přispívajících, zbylých deset dobrovolníků je činných.

Dokáží se o sebe postarat

Jejich náplň práce se sestává především z preventivní činnosti, která se například týká dozoru při vypalování trávy, ochraně před zakládáním ohňů.
Prostředky na činnost získávají hasiči ze svých aktivit – jednak pořádají každoročně ples ve Slatinách, pak sběr železného šrotu. S historickou stříkačkou z roku 1890 také rádi vyrážejí do pohádkového lesa u místního zámku, kde se stříkačka během dětské akce stává středem obdivu.

Starosta obce Slatiny Jiří Martínek nám připomíná, že milíčeveský sbor je opravdu jedním z nejstarších a obec se ho snaží finančně podporovat.
I když je nepočetný, má svoji hasičskou zbrojnici.Ta nám otevírá své poklady. Skrývá požární stříkačku z roku 1982, skříňku s pamětními poháry, mezi kterými je i ten za třetí místo v okrskové soutěži v roce 2014. Především je tu však ukryt unikát – ruční stříkačka, na kterou jsou místní patřičně pyšní.
Kdyby zdejší muži v modrých uniformách vyhráli anketu, pořídili by si traktor, aby měli stříkačku za co zapřáhnout.

O obci

Milíčeves je součástí Slatin v okrese Jičín. V roce 2009 zde bylo evidováno 83 adres, přitom v roce 2001 zde trvale žilo 224 obyvatel.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325. Vesnice se pyšní zámkem, který postavili v letech 1677 – 1679 jičínští jezuité v raně barokním slohu. Za Michala Karla Althana koncem 1. poloviny 19. století byl klasicistně přestavěn.

Dnešní podoba je z 2. pololetí 19. století, kdy byl přistaven partikus a objekt zvýšen o jedno patro. Od poloviny padesátých let 20. století slouží jako domov důchodců.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Milíčevsi hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)MILICEVES
Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.