Nyní již jednadvacetiletá řada měření nabízí zajímavá srovnání, jaké bylo počasí v uplynulých letech.

Asi nikoho nepřekvapí, že Vánoce roku 2015 byly nejteplejší za dobu našich měření. Na Štědrý den vystoupala nejvyšší denní teplota na +11,2 °C a překonala tak dosavadní rekord z roku 2014, kdy denní maximum dosáhlo +9,8 °C. Průměr pro tento den za celou dobu našich měření vychází na +3,01 °C. Pro srovnání nejchladněji přes Štědrý den -4,5 °C – bylo v roce 2007.

Denní minima
Nejnižších denních teplot bývá dosahováno ráno před svítáním. Letos se Štědrý den probouzel v Jičíně s teplotou +1,0 °C v meteorologické budce, tedy ve 2 metrech nad zemí. V přízemní vrstvě vzduchu poklesla nad ránem nejnižší teplota na -1,6 °C, do tabulek jsme proto připsali jako doprovodný jev i zmrzlou rosu. Obě minimální teploty jsou vyšší než průměr, který pro tento den činí -3,09 °C ve 2 m a -4,21 °C v 5 cm nad zemským povrchem. Nejstudenější ráno Štědrého dne jsme prožili v roce 2001, kdy velmi silný mráz dosahoval -20,9 °C ve 2 m a -21,8 °C v 5 cm nad zemí.

Beze sněhu
Celý prosinec 2015 bez jediné sněhové vločky byl také unikátní. Přímo na Štědrý den v Jičíně sněžilo ovšem jen v roce 1999, a to pouze velmi slabě. Za 21 let byl Jičín na Štědrý den pod sněhem v deseti letech, z toho ovšem ve třech případech se jednalo jen o symbolický poprašek do 1 cm. Rekordní byl rok 2002 s 20,5 cm sněhu. Naposledy jsme zažili 3 cm silnou sněhovou pokrývku na Štědrý den roku 2012. Jedenáctkrát nebylo po sněhu ani stopy.
Pouze dva Štědré dny panovalo bezvětří. Jinak převažoval západní vítr v pěti letech a jihovýchodní vítr ve čtyřech letech, pověstný severní vítr ale nefoukal ani jednou.

Během 15 let bylo zcela zataženo, jen v letech 1996 a 2000 úplně jasno.
Na 1. svátek vánoční roku 2015 se trochu ochladilo, nejvyšší teplota dosáhla +8,4 °C, což ji řadí na druhé místo po roku 2014 s +9,3 °C. Minimální ranní teploty dosahovaly nadprůměru, +1,3 °C v meteorologické budce a -0.7 °C při zemi. Během devíti let ležel sníh, tedy ve dvanácti letech jsme byli zase beze sněhu. Nový sníh ale padal na první svátek vánoční častěji než na Štědrý den, během pěti let, v šesti letech ale pršelo.

Dvakrát jsme 25. prosince zaznamenali bezvětří, pětkrát vál západní a ve stejném počtu případů i jihovýchodní vítr. Severák foukal jednou, jižní vítr vůbec zaznamenán nebyl. Zcela zataženo bylo v 15 letech, ani jednou nebylo jasno. Tento den jsme si modré oblohy užili jen zřídka. Nejméně mraků bylo v roce 2005, kdy pokrývaly čtyři desetiny oblohy.

Teplé počasí
Počasí 26. prosince 2015 na Štěpána se vůbec nedalo nazvat zimním. Odpolední teplota dosáhla rekordních +13,0 °C, jednalo se o nejteplejší prosincový den nejen tohoto roku, ale za celou dobu našich měření. Bylo navíc slunečno, oblohu pokrývala jen ze tří desetin vysoká oblačnost typu cirrus a cirrostratus. Vzhledem k dobré dohlednosti to byl den jako stvořený k vycházkám a výletům. A možnosti projít se za takového krásného počasí krajinou Českého ráje využilo opravdu mnoho lidí. Nebyla to ale v žádném případě procházka zimní krajinou. Štěpán se svojí známou koledou by na ledu opravdu upadnout nemohl.

I dlouhodobě se 2. svátek vánoční jeví jako meteorologicky nejpříjemnější. Průměr denních teplot vychází na +3,01 °C, shodou náhod na setinu stejně jako na Štědrý den. Průměr nočních teplot dosahuje jen -2,64 °C ve 2 m a -3,72 °C v 5 cm nad zemí. Zcela zataženo bylo sice v deseti letech, ale úplně jasno v letech 2007 a 2009, navíc i v dalších třech letech jen s nepatrnou oblačností do jedné desetiny.

Během čtyř let sněžilo, stejně jako během dalších čtyř let pršelo. Sněhová pokrývka ležela v deseti letech, z toho ve dvou případech jen ve formě nepatrného sněhového poprašku. Jedenáct let se obešlo na Štěpána bez sněhu úplně.

Nabízí se otázka, jaké obrázky s vánoční tematikou by asi vytvořil malíř Josef Lada, kdyby žil v naší době?       Ekologické praktikum, Základní škola, Jičín, Železnická 460