„Atmosféra byla nevhodná a nepříslušela statutu zastupitelstva a dokonce váš zvýšený hlas, pane starosto, k dělné atmosféře nepřispěl. Jste jedním z nás zastupitelů, žádný jiný výjimečný mandát nemáte, jste na stejné úrovni jako jsme my, a proto mě velice mrzí, že jste minule některé členy zastupitelstva umravňoval jako malé kluky. Věřím, že své emoce udržíte na uzdě," poučoval Jana Malého, který výpad nijak nekomentoval.

Josef Kužel pak kolegům z koalice vyčetl jejich jednotné hlasování, které mu prý připomíná éru komunistů. Na přetřes přišlo i přeřazení zprávy o činnosti rady, která byla zařazena jako poslední bod schůze. Opozice operovala s tím, že právě kvůli ní přicházejí lidé na veřejné projednání, a proto má být zařazena v úvodu. Koalice kontrovala, že veřejnost se přestala zajímat o veřejné projednání kvůli průtahům způsobených opozicí.

Proč lidé nechodí na veřejné schůze?

Na jedné ze schůzi se tento bod přetřásal více jak dvě hodiny. Snad by spor vyřešilo snímání vlastního průběhu schůze, kterou by mohli sledovat občané on – line, a sami se pak rozhodnout, zda se do veřejného projednávání osobně zapojí. Středeční zasedání však opět přišla sledovat necelá desítka občanů.

Po slovní přestřelce se nakonec zastupitelé shodli na programu schůze, v jejímž úvodu se přítomným představil nový ředitel jičínské nemocnice Tomáš Sláma.

Zastupitelé se shodli i na tom, že pro příští rok zařadí do rozpočtu částku 930 tisíc korun na přípravné práce projektu rekonstrukce bývalé VZP v ulici 17. listopadu.

Z části bývalé VZP má vzniknout dům sociálních a poradenských služeb. Radnice má zpracovaný projekt venkovního zateplení objektu, který je nutné zaktualizovat. Letos vypsala soutěž na zpracovatele projektu vnitřních úprav včetně vybudování výtahu a instalací. Ze sedmi nabídek vyhrála hradecká firma s částkou 630 tisíc korun s DPH. „Oslovili jsme Východočeskou rozvojovou, která má dobré zkušenosti se získáváním dotací na projekty, týkajících se sociálních služeb," uvedl místostarosta Petr Hamáček.

Schválen byl prodej pozemku u hotelu Start, který nyní chtějí získat vlastníci komplexu a vybudovat zde parkovací plochy. Radnice prodej zhruba 1100 metrů čtverečních podmiňuje tím, že cena za pozemky musí být uhrazena do 6 měsíců po podpisu kupní smlouvy a parkoviště musí být vybudováno do 1. května roku 2018. Pozemky hodlá prodat za částku 1700 korun za metr čtvereční.

Starosta Jan Malý zároveň informoval zastupitelé o další žádosti vlastníků, a to o prodloužení smlouvy na dokončení rekonstrukce samotného hotelu. Ta měla být hotova, po již druhém odkladu termínu, do konce letošního roku, investoři však dílo nestihnou realizovat, a proto požádali o další odklad, a to do 1. května roku 2018. Radnice nyní stojí před rozhodnutím, zda má po firmě požadovat sankce za nedodržení termínu.

„Členové rady si chtějí celou záležitost prostudovat, proto požádali o přesunutí rozhodnutí na příští jednání rady," vysvětlil starosta Jan Malý a připomněl přítomným v sále, že udělení sankce může komplikovat čerpání úvěru, který společnost Hotel Start Jičín letos získala od jednoho z bankovních domů. Podmínkou čerpání peněz je ovšem finanční spoluúčast společnosti Hotel Start, a to 16 milionů korun. Úvěr pak bude poskytnut ve výši 45 milionů.