Moderní přístroje jsou totiž schopny fotit i v noci, a to v rozlišení, ve kterém se dají poznat rysy ve tváři nebo přečíst státní poznávací značky automobilů. Přitom funguje zcela samostatně.

Vandalové na webu
Starosta Miroslav Nosek si od těchto zařízení slibuje hodně. „Když fotopast někoho chytne, umístím jeho snímek na web, třeba i se jménem. Nejhorším trestem pro člověka je, když má z ostudy kabát. Samozřejmě se fotky budou hodit jako důkazy pro případná přestupková řízení," oznámil s tím, že vandalismus odmítá tolerovat. Také nám sdělil, že zastupitelé jsou již s plánem seznámeni a že souhlasí.

Představitelé města si už vytipovali vhodná místa. V létě budou přístroje umístěny ke koupališti nebo u kostela. Fotopasti se dají přemisťovat, takže prý nehrozí, že by si výtržníci zvykli na lokality, které jsou sledovány.

„Zařízení musíme instalovat tak, aby byla těžko dosažitelná a nenápadná. Vandalové by si to s nimi jinak snadno vyřídili," doplnil Miroslav Nosek.
Město v brzké době nakoupí dva exempláře. Cenově se tato zařízení pohybují kolem tří až deseti tisíc korun. Pokud se osvědčí, Miletín zváží pořízení dalších.

Automatické fotopasti byly původně vyvinuty k jinému účelu. Dříve je používali především myslivci, ekologové, zoologové a dokumentaristé pro monitorování zvěře. Ty modernější umí pořizovat i záznam. Jsou volně prodejné a sortiment je obsáhlý. V České republice operuje hned několik prodejců, kteří přístroje nabízí na internetu.

Zkušenosti jičínské městské policie
Více k fotopastem Deníku sdělil velitel jičínské městské policie Karel Juryca. „My je používáme už od loňského roku. Pomohly nám, i když v současnosti, kdy řešíme hlavně otázku pultu centrální ochrany, na ně nemáme moc času. Ale až pult bude fungovat, fotopasti na něj budou přímo napojené. Když se spustí, budeme to hned vědět. Upřímně, těším se, až to uvidím," uvedl.

Jičínští strážníci mají ve výzbroji čtyři. Minulé léto sledovaly zejména obec Dílce, mateřské školky a oblast u tanečního klubu. Kromě vandalismu pomáhají řešit problém černých skládek a prý si je půjčuje i Policie ČR.