Návrh, který rada předložila zastupitelstvu, byl mírnější. Prosazoval zákaz hlučných prací od rána jenom do 14 hodin. I tak se jednalo o kompromisní řešení, protože část radních, především Ladislav Brykner a starosta Jiří liška, chtěli už od počátku prosadit celodenní zákaz. Proti tomu se ale postavil radní a místostarosta Petr Hamáček s tvrzením, že nedělní práce jsou někdy nevyhnutelné, ať už z důvodů nedostatku času, nebo počasí.

Po celý den

Kompromis ale v zastupitelstvu neměl dlouhý život, prosadil se úplný zákaz. „Jak jde čas dopředu, zjišťujeme, jak moc je potřeba se v neděli zregenerovat, abychom v týdnu byli schopni podávat kvalitní pracovní výkony," uvedl při zasedání Ladislav Brykner. Místostarosta Vlastislav Matucha jej předběhl v přednesení protinávrhu, který utne všechny zvukově náročné práci o nedělním klidu.

Novelu vyhlášky přišli podpořit i někteří občané. Jednou z řečnic byla i Jitka Bílková, která se přiznala, že právě ona návrh na zpřísnění klidu radnici předala. „U nás v sousedství to běžně vypadá tak, že v sobotu a neděli sousedi pracují s rozbrušovačkou. Domluva na ně neplatí. Nemáme už jiné možnosti, jak se bránit," přesvědčovala zastupitele a navíc je žádala, aby sáhli ještě po přísnějším řešení zákazu hluku i ve svátečních dnech.

Zastupitele jménem občanů burcovala také Hana Rejhová, předsedkyně osadního výboru Sedličky. „Vy všichni, uvědomte si, že lidi chtějí klid, a ne poslouchat rámus," prohlásila.

Sousedské vztahy

Při zasedání se našlo jenom pár argumentů, které nedělní práce hájily. Skepsi vyjádřili hlavně zastupitelé Josef Dvořák a Milan Smolík. „Hodně se to bude porušovat, těžko se to bude kontrolovat," zamyslel se první jmenovaný s tím, že někdy opravdu není zbytí a po sekačce trávy musí zahradníkova ruka sáhnout i v neděli.

Milan Smolík promluvil přímo k Jitce Bílkové: „Mám obavu, že vyhláška nepomůže. Je to všechno o sousedských vztazích a chápu, že mít takového souseda, jakého popisujete, je opravdu neštěstí."

Novelu výrazně při jednání zastupitelů vyzdvihli i Jiří Liška a jeho předchůdce v postu starosty Martin Puš. Uvedli, že normu je třeba chápat nikoliv jako příkaz, ale jako signál a opatření, které městským strážníkům dá možnost pohrozit neomaleným producentům hluku. Hlavní tíha však i přesto prý zůstane na sousedské diplomacii. „Rozhodně to není založeno na tom, že městská policie bude objíždět v neděli město a poslouchat," uvedl starosta Jiří Liška.

Při hlasování se našlo jedenáct hlasů z jednadvaceti možných pro návrh, tudíž novela byla schválena, byť jen těsně. Ve svém znění vyjmenovává konkrétní úkony, které jsou v neděli považovány za nežádoucí. Najdeme mezi nimi používání cirkulárek, sekaček, křovinořezů, motorových pil, pneumatických kladiv a další techniky. Kdo bude normu porušovat, může se dočkat domluvy od městské policie, nebo i pokuty.