Podle jičínského starosty Jana Malého jsou způsoby šetření na radnici diskutovány už od konce léta. Zatímco pro rok 2022 zaplatilo město za energie pro provoz města a příspěvkových organizací přibližně 20 milionů korun, podle současných cen by to příští rok mohlo být o více než 100 milionů víc. Vedení města Jičína proto musí urychleně hledat způsoby, jak na rapidně narůstající náklady našetřit. Pro nákup energií na Českomoravské komoditní burze najalo město externí firmu, která má za co nejvýhodnější cenu nakoupit.

Prozatím ale podle Malého není dané, jak bude radnice a příspěvkové organizace šetřit. "Konečná rozhodnutí budou po povolebních jednáních otázkou pro nové zastupitelstvo. Ale nemůžeme dlouho čekat. Ve hře je zatím omezení pouličního osvětlení, rozsvícení každé druhé zářivky na chodbách nebo snížení vytápění," doplnil Malý.

Navzdory tomu, o čem vedení města informovalo na konci srpna, objednala radnice nákladné 3D vánoční dekory, které jsou při adventu lidé zvyklí vídat v Zámeckém parku. Ještě před měsícem bylo vánoční osvětlení prezentováno vvedením radnice jako nadstandard. "Rozhodli jsme se dekory za 190 tisíc objednat s možností objednávku zrušit do 4. listopadu. Konečné rozhodnutí bude na zastupitelstvu, my jsme ale nechtěli občanům oblíbené dekorace upřít," uvedl Malý.

Tajuplný hrad Pecka 2022.
Pecka opět odhalila své taje. Strhující večerní prohlídky lákaly davy i v dešti

Světla v parku by měla být proti předchozím letům střízlivější, součástí objednávky jsou andělé na kašnu na Žižkově náměstí nebo například světelný tunel. Kromě toho město pro Technické služby dokoupilo náhradní komponenty osvětlení na budovy a vánoční stromek v hodnotě 97 tisíc korun. "Je pravda, že lidé jsou na dekorace ve městě zvyklí. Kdyby se neobjednali, budou nadávat. A když se objednají. budou nadávat taky," míní Jičíňák David V.

Úspory se netýkají pouze okresního města. S nastupujícím podzimem zveřejnilo město Lázně Bělohrad rozvrh, podle kterého budou v ulicích vypínat pouliční osvětlení. Mezi půlnocí a šestou hodinou ráno tak většinu Bělohradu zaleje tma.

Kromě měst se ale úspory nutně týkají také soukromých organizací. V sídle staropacké organizace Domeček plný koleček se už nyní mluví o omezení topení a svícení. Budova, která poskytuje zázemí neziskovce a chráněné bydlení a dílny pro lidi s tělesným postižením, prochází mnohaletou rekonstrukcí a naštěstí se ji před zimou podařilo alespoň zateplit. "Máme hotové kanceláře a tlusté zdi, takže nebylo potřeba dům obkládat. I tak ale ceny energií výrazně zvýší náklady na provoz Domečku. Budeme muset ubytovaným zvednout nájmy a doufat, že jim to na navýšení příspěvků na bydlení vrátí stát," uvedl vedoucí projektu Ladislav Kratina.