Novinka, se kterou přišlo ministerstvo pro místní rozvoj, má odezvu. Od 1. července až do konce roku mohu lidé využít státní poukazy na domácí lázeňské pobyty.

Od července je na portále http://kudyznudy.cz ke stažení voucher. Nabízí slevu 4 000 korun na dospělou osobu, která má trvalý pobyt v ČR a je součástí našeho systému zdravotního pojištění.

Podpora má lázním jako jednomu z nejvíce zasaženého sektoru v souvislosti s koronavirovou krizí částečně nahradit výpadek zahraniční klientely. Hosté z ciziny podle ministerstva pro místní rozvoj tvořili až 44 procent klientů českých lázní.

Na druhou stranu lázně poukazují na nedostatky v administrativě při zpětném proúčtování. Potvrzuje to i ředitel Jánských Lázní Martin Voženílek. „Vydáno je 917 voucherů. Komplikací je složitá administrativa a vykazování vůči ministerstvu a nedořešený způsob profinancování podpory,“ upozorňuje ředitel lázní na problémy.

Nejčastěji se do Jánských Lázní hlásí klienti ročníku 1960 a starší. Využívají týdenní pobyty ze stálé nabídky, které splňují podmínky čerpání voucheru. Průměrná cena pobytu je 12 tisíc korun na osobu a týden. Martin Voženílek potvrzuje, že tato novinka přispěla k vyšší obsazenosti zařízení. Vzhledem k velkému množství zájemců o čerpání slevových voucherů je však od 17. července příjem nových žádostí až do odvolání pozastaven.

V Lázních Bělohradě už záznamy rovněž nepřijímají, nemají volné termíny. Rezort Tree of Life není do programu 4000 voucherů od ministerstva zařazen vůbec.

V jediných funkčních lázních na Náchodsku nelze dotační titul na podporu lázeňské péče uplatnit. Vzhledem k tomu, že vedení Lázní Velichovky nemělo na začátku července od Ministerstva pro místní rozvoj ČR přesné informace o podmínkách a čerpání dotačního titulu COVID-lázně, tak od 3. července s okamžitou platností pozastavilo příjem rezervací s čerpáním státního příspěvku ve výši 4000 korun. Pokud by ho chtěl zájemce uplatnit, tak aktuálně tu možnost nemá. Na pobytové balíčky, wellness pobyty a individuální balíčky na míru ale ve Velichovkách rezervace přijímají i nadá