Že má služba smysl, dokazuje případ Michala Greška, bývalého klienta Apropo. Jeho snem bylo osamostatnit se, odstěhovat se od rodičů a nemuset žít v ústavní péči.
„Tady v Jičíně se nesešel s podporou. Když přišel na sociální úřad, bylo mu řečeno, že člověk s tak těžkým postižením nemůže žít sám. Jediná cesta prý pro něj byl ústav, protože tam o něj bude nejlépe postaráno, bude tam mít všechno potřebné. Že jinak je to neřešitelné, drahé a nereálné,“ vypráví Jitka Králová příběh dlouholetého klienta Apropa, kterého zná od dětství.
Mladému muži, který je upoutaný na invalidním vozíku a plně odkázaný na pomoc druhých, se to ale podařilo. Odstěhoval se do Prahy a postupně se osamostatnil, sám si sehnal bydlení v bytě, má práci a s podporou přátel, rodiny a osobní asistence vzal život do svých rukou. „Před lety jsme o Michalovi točili film a nyní mu na benefici chceme předat Cenu Apropos. Svým životním příběhem inspiruje nás a může inspirovat i mnoho našich klientů,“ dodává ředitelka.
Podívejte se na video o Michalovi:
Budou následovat další?
Terénní osobní asistence je sociální služba, při které asistenti docházejí podle individuálních potřeb přímo za klientem. Pomáhají mu při každodenních činnostech, péči o sebe a například i při přesunech k lékaři, do obchodu a na setkání. Služba je ovšem personálně i finančně náročná, jeden asistent může v jeden moment pomáhat pouze jednomu klientovi.
Na Jičínsku poskytují terénní osobní asistenci obecně prospěšné společnosti Apropo a Spokojený domov. Na Novopacku a Hořicku službu poskytuje spolek Domeček plný koleček, který také každoročně rozšiřuje rozsah služeb pro lidi s postižením a zdravotně limitované seniory.
„Vnímáme, že osobní asistence je velmi důležitá služba, kterou je potřeba rozšiřovat a hledat lidi, kteří ji mohou, chtějí a jsou schopní poskytovat. Osobní asistence je náročná a je potřeba to podporovat i finančně, mít tyto vzácné lidi čím zaplatit,“ vysvětluje manažerka Apropa Hana Kleitnerová. Proto na rozvoj osobní asistence poputují finance získané na letošní benefici, která se uskuteční 12. listopadu v Masarykově divadle.
Díky rozšíření osobní asistence a od příštího února nově díky službě pobytové sociální rehabilitace by tak mohli Michala na cestě k osamostatnění následovat i další klienti Apropa.
„Jedna naše klientka se v rámci sociální rehabilitace učí dojíždět za prací do chráněné kavárny v Dolním Bousově a je adeptkou na samostatné bydlení. To by mohlo vést k tomu, že se v přirozeném věku okolo dvaceti let osamostatní, bude bydlet sama a chodit do práce. Máme radost, že má tato služba perspektivu. Ze začátku se myšlenka samostatného bydlení pro lidi s postižením nesetkala s pochopením. Ale tyto příklady by mohly inspirovat další,“ pochvaluje si Jitka Králová.