V rámci praktických zkoušek museli maturanti oboru hotelnictví a turismu Střední školy gastronomie a služeb připravit banket. Při něm se vystřídali jak v roli kuchařů, tak v roli číšníků. A byl to nelehký úkol, protože hodin praxe mají maturanti poskrovnu, a tak není divu, že při servírování se klepala nejedna ruka s nápoji i s talíři.

V kuchyni museli čtvrťáci zvládnout přípravu předkrmového koktejlu, slepičí polévky s domácími nudlemi, dále se podával losos. Hlavní menu bylo sestaveno z vepřové panenky s pepřovou omáčkou a pečenou bramborovou harmonikou. Poté se servírovaly sýry a moučník.

„Praxi mají studenti pouze v prvním a druhém ročníku, takže je to pro ně trochu náročné. Na přípravu jídla měli pět hodin, jednotlivé chody si rozdělili," popisuje průběh zkoušky Jana Pošepná, učitelka odborných předmětů.

Učitel Petr Kozák ve středu zasedl při obhajobách praktické části zkoušky. „V pondělí jsem byl více spokojený s týmem, který při banketu obsluhoval. Včera se ukázali i jako lepší kuchaři. Jejich kolegové, kteří měli na starosti obsluhu při tabuli mě svými výkony příliš nenadchli," hodnotí výstup z praktické zkoušky zkušený odborník.

„Praxe moc nemáme, takže po roce a půl pauzy je to těžší. Obsluha je náročnější," říká Tomáš Rejthárek, který po maturitě nastoupí do zaměstnání. Daniela Vágenknechtová v rámci zkoušky vařila polévku. „Horší to bylo v pondělí na place, v kuchyni to šlo," hodnotí studentka, která má v úmyslu dále studovat ekonomický obor.

Z dvaadvaceti maturantů část praktické zkoušky složila v kuchyni, někteří se však orientovali na cestovní ruch. Je čekala zkouška z průvodcovstí například po Nové Pace, Hořicích, Pecce a také Jičíně.