Už od pondělí 27. dubna fungují MŠ Čtyřlístek a MŠ Kytička v Rychnově nad Kněžnou. V Kytičce musí v celém objektu děti dodržovat dvoumetrové rozestupy. Do zařízení také nesmějí vstoupit s žádnou virózou a každé dítko musí mít z domu dvě až tři roušky. Samotní rodiče pak využívají jednorázové rukavice z domova nebo při vstupu do školky použijí dezinfekční prostředek na ruce.

Znovuotevření bran školek chystá i hradecká radnice. „Vše směřuje k tomu, že některé městské mateřské školy budou od příštího pondělí otevřené. Počítáme samozřejmě s tím, že každou otevřenou školku vybavíme dostatečným množstvím dezinfekčních prostředků, roušky si ale každé dítě bude muset nosit své,“ řekl po jednání vedení města náměstek primátora zodpovědný za školství Martin Hanousek.

Rozhodne i zájem rodičů

Podle něj se definitivní rozhodnutí dozvědí rodiče v průběhu tohoto týdne. „Vše konzultujeme s řediteli a ředitelkami, krajskou hygienickou stanicí a očekáváme taktéž vyjádření ministerstva školství k situaci v mateřských školách,“ uvedl Martin Hanousek.

Dalším hlediskem při rozhodování o provozu jednotlivých mateřských škol je zájem rodičů: „Zhruba od poloviny z nich máme informaci, zda chtějí své děti do školky dát už od května, nebo jestli s nimi ještě zůstanou doma.“ A poměr je zatím velmi vyrovnaný. Podle Hanouska by otevření mateřských škol uvítalo necelých šedesát procent rodičů. Podstatným faktorem je pak stav pedagogického personálu, protože některé učitelky jsou nemocné nebo doma se svými dětmi: „V průměru máme sedmdesát procent pedagogů, ale situace je na každé školce různá.“

Trutnov otevře školky i jesle

V Trutnově se všech jedenáct mateřských škol otevře ve středu 6. května. O dva dny dříve, v pondělí 4. května, obnoví provoz Městské jesle Trutnov, a to za zpřísněných hygienických a bezpečnostních podmínek. V pondělí o tom rozhodlo vedení města.

"Město se postupně vrací do normálu, což je velmi dobrá zpráva. Na otevření mateřských škol čekalo mnoho rodičů. I přesto všechny předem prosím, aby dodržovali hygienická a bezpečnostní opaření, kterými je otevření podmíněno," upozornil starosta Trutnova Ivan Adamec.

Dosud fungovaly pouze dvě mateřské školy, M. Gorkého a Novodvorská, které zajišťovaly péči o děti ve věku od 3 do 6 let zaměstnanců v profesích vyjmenovaných ve vládním usnesení.

"Termín otevření školek ve středu 6. května je stanoven kvůli zápisům k předškolnímu vzdělávání, které probíhají v pondělí a úterý 4. a 5. května. Provoz pracovišť mateřských škol by měl být zahájen ve standardním režimu, pokud nebudou omezení ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Pokyny pro jejich fungování má ministerstvo vydat do 30. dubna," vysvětlil místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych.

Bližší informace rodiče najdou na webu www.mstrutnov.cz.

Otevření prvního stupně základních škol závisí na rozhodnutí vlády. "Prozatím se předpokládá termín návratu žáků do školních lavic v pondělí 25. května," doplnila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.