Jenomže kulturní srdce společně se sokolovnou chátrá a marně hledá někoho, kdo by byl ochoten utratit patnáctimilionovou sumu na rekonstrukci kotelny a topení, které jsou v havarijním stavu.

Město v podnájmu

Majetkové vztahy okolo Masarykova divadla komplikují situaci. Budova patří jičínské Tělocvičné jednotě Sokol. Vlastnictví je dáno historickou logikou, dnešní kulturní dům byl od počátku míněn jako sokolské sídlo a dar města této organizaci. Budovu však převážně využívá město, které má s tělocvičnou jednotou uzavřenou smlouvu o podnájmu. Nastává proto problém: Vlastník nemá ani zdaleka dostatečné finanční prostředky na rekonstrukci domu, zároveň se ho však z historického hlediska nechce vzdát. Podnájemník sice peníze má, ale zdráhá se investovat do stavení, které mu nepatří.

Starosta Jiří Liška naznačil, že mu ale stejně nic jiného nakonec nezbude. „Pokud nechceme, aby se divadlo natrvalo zavřelo, bude se město muset do toho nakonec pustit. Sokolové peníze nemají a v budoucnu ani nebudou mít," sdělil.

Členové tělocvičné jednoty přiznávají, že bez pomoci města se oprava neuskuteční. Chtějí, aby učinilo závazek a prostředkem bude právě smlouva o podnájmu. V příštím roce tomu bude deset let od doby, kdy byla podepsána, a i když je na dobu neurčitou, obě strany se shodly, že po tak dlouhé době potřebuje revizi. Sokolové chtějí, aby nájem pokračoval a do dohody se dostala zmínka, že město se musí postarat o zlepšení stavu budovy. „Je tu ten problém, že na podzim budou komunální volby a smlouvu bude podepisovat až nové zastupitelstvo. Našim nástupcům ale nechceme hodit celou věc na krk, chceme pro ně připravit půdu," sdělil starosta města Jiří Liška.

V současné době Jičín Sokolům platí ročně 300 tisíc korun nájemného a 200 tisíc korun na opravy. Podle vlastníků nejde o horentní poplatek, neboť město za tuto půlmilionovou částku má v podnájmu plochu 3500 metrů čtverečních. „Připomínám, že je to za budovu na Husově ulici, v centru města," uvedla nová starostka tělocvičné jednoty Hana Kolesárová, která převzala kormidlo od předchůdkyně Blaženy Bohuňovské.
Radiátore, prosím tě moc, vydrž!

Nicméně v jičínském zastupitelstvu zaznívají nespokojené hlasy. „Chtěl bych vědět, kolik peněz už město dalo Sokolu za dobu nájemní smlouvy?" otázal se zastupitel Miroslav Matějka členů městské rady při veřejném zasedání na začátku dubna.

„Bohužel topení může selhat prakticky kdykoliv," uznala Hana Kolesárová. „Se zatajeným dechem čekáme na konec topné sezóny a doufáme, že nedojde k havárii," řekl Jiří Liška při veřejném zasedání. Kotelna a především topení už zkrátka funguje jen z posledních sil.

Projektová dokumentace je už zpracována, investovali do ní samotní Sokolové. Přišla je na 220 tisíc korun. Hovoří o celkových nákladech na rekonstrukci ve výši 15 milionů korun, což je číslo, které zabolí i rozpočet Jičína, natožpak sokolské organizace. A vskutku jde pouze o kotelnu a topení, přičemž komplex by potřeboval opravy prakticky „od hlavy k patě".

Na druhou stranu členové tělocvičné jednoty hovoří o tom, že rekonstrukce by přinesla úspory. Nyní má objekt pouze parní vytápění, které navíc nelze nastavit na jednotlivé části komplexu. Nová soustava by umožnila vytápět sekce podle potřeby.