VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martinská poetická jeseň

Jičín - Jest slovenčina krásná řeč, což vidno i na názvu setkání literárních klubů. Jeseň je podzim. Setkání které pořádá martinský literární klub Duria za finanční podpory Fondu na podporu umění a Matice slovenské je v pořadí už patnácté. Jičínští autoři jezdí každý rok a přidávají se k dalším českým básníkům, jakož i Lucyně, která má rok od roku delší cop a píše svou poezii v polštině, protože bydlí v Českém Těšíně.

3.10.2018
SDÍLEJ:

Tradiční setkání literárních klubů.Foto: Bohumír Procházka

Martin je někdejší Turčiansky Svätý Martin. Dělaly se tam tanky, ale Havel to zakázal. Tak se říkalo po Listopadu, ale dnes už na to nikdo nevzpomene. Teď se tam pije známé pivo Martiner, v levné hospodě za 1,1 euro. V relaci pivní drží se ceny jako u nás, ale knížky jsou na Slovensku dražší. Slováci nepotřebují z češtiny do slovenčiny překládat, my ano, soudím, že často zbytečně. Nic to nemění na tom, že se rádi vidíme a stále máme si co říci. A nevadí, že máme na některé dění trochu jiný názor.

Každý z účastníků setkání poslal kousek ze své tvorby a místní ji na úvod přečetli. K tomu zpívala skupina Ostropestřec a hrál akordeon. Ostropestřec je bylina. Prý na játra.

Večer, po přesunu do Turan, předvedli někteří svá díla. Podobně jako u nás, vydávají si i na Slovensku většinou autoři své knížky sami. Eva Očkayová troufla si veršované pohádky vydat nákladem 300 kusů. Dílo má 55 stran, tiskárna dodala jeden výtisk za 3 eura.

Poněkud jiný způsob prezentace předvedl místní básník Jiří Kalivoda. Jednotlivé básně vydal na panelech, ze kterých na větším stole sestavil knihu, jemně ilustrovanou. Dílo, které nazval Poetické koláže, vytvořil na vlastnoručně vyrobeném papíru. Skvělý nápad. I tím, jak je přenosný a sestavitelný.

Jičíňáci přivezli Šrámka. Ilona Pluhařová citovala úryvky z jeho života, Václav Franc je prokládal básněmi z knihy Splav. Bojoval a básnil, sobotecký občan.

Z Jičína přivezli jsme též informaci, jak je možné vydávat si své noviny. Prochoroviny mají papírový náklad 240 kusů, internetem jdou i do Austrálie, Ruska, Francie. Vycházejí už 20 let.

Je milé sledovat, jak si každý na svém díle zakládá, jak své vystoupení prožívá.

Hlavní pořadatelka, Táňa Sivová, přečetla pozdrav slovenského básníka Ilji Čičváka z Kanady. Až tak daleko žijí přátelé Martinské poetické jeseně.

Básníci nevydrží bez básnění. Stále nosí s sebou knížky, bývají menší, k básním se to hodí. Listují, předčítají druhým, když ti neposlouchají, čtou sobě. Zajímají je hlavně jejich básně. Radují se z nich a si je užívají. Tak konali moji spolubydlící. Z jedné strany básníci, z druhé úplněk. Minula půlnoc, nedalo se spát. Netroufnul jsem si do toho zasáhnout. Kolegovi je pětaosmdesát. Síla slova je silná a náročná.

Není to jen výsada starých pánů. Dvěma dívkám z Brna stačily k tomu dva Martinery.

Pan muzejní ředitel v Turanoch vypráví, že město (4 400 obyvatel) občas spláchla voda, občas vyhořelo. Tak začal shromažďovat, své muzeum nazval shromaždištěm věcí. Nádhera. Zejména pro pamětníky.

Dějiny lyžování. I s nástroji na výrobu. Byly to jiné časy, když se v roce 72 jelo na Štrbském plese mistrovství světa v klasickém lyžování. Foťáky. Magnetofony, rádia. Kdo ví, co je magické oko?

Nádoba na pálenku, kterou si gazdina mohla zamykat. Kam asi schovávala klíč? Kdo vlastnil koně, byl větší pán. Ale největší, kdo měl mlátičku. Hospodáři z okolí na něm byli vázaní.

Lodní truhly ze třicátých let, kdy se Slováci stěhovali do Ameriky. Krásně kované, v nich veškerý majetek.

Pan ředitel, povoláním právník, ochránce chudých, vypráví. I o tom, když on není profesionál, tak že nechal muzejní vědu vystudovat dceru. Teď ve velkém městě v muzeu bere plat jako uklízečka.

Chce se poslouchat. Paní vedoucí Táňa žene nás dál.

Seminář k roku slovenské státnosti. Pan Peter Cabadaj zajímavě. Masaryk, Beneš, Štefánik. Taky Vavro Šrobár. V letech 08 až 13 porady vzdělanců Čech, Moravy, Slovenska. Ale největší vlna byla v Americe. Tam až 300 000 Slováků. Dvacet slovenských tiskáren. TGM přirozená autorita. Taktika? Aby to bylo ekumenické. Aby to nebyla rozbuška.

Najednou – Masarykovy výroky v cizině nebyly promyšlené. A jsme v sobě. Tedy trochu. Nelze soudit dnešníma očima. Bylo tu 28 procent Němců. Vliv Ruska. Bylo by na dlouhou debatu. Při citaci je třeba uvést i prameny.

Po obědě procházka Turanmi. Bohužel, žádné rázovité chaloupky. Na sever Malá Fatra, na jih Velká. Kopce kryly mraky, ty se přeskupují. Fotit se nedá, všude dráty.

Takže kostely. Katolíci a evangelíci vyváženi. Zdá se, že ekumena ne tak pokročilá, jako u nás. Evangelický pan farář, pěkný chlap v bíle košili pustil se do rozboru. Ale není čas. On bude sloužit svatbu, my máme další program.

Slyšíme termín Toleranční kostely (1781 – Josef 2.). Ale perzekuce. Evangelíci směli stavět jen na mokřinách, nesměl být vchod do kostela z hlavní ulice. Na mši svatou museli až 50 km od domova.

A dnes? Když si dovolil v kostele koncert Lucie Bílé, a hned byly telefonáty z biskupství.

Nolčovská kosa. Na zemi v sále jsou rozprostřeny tři bílé plachty. Na první jsou kosy. Velké i malé. A nástroje potřebné. Na dalších nástroje hudební od krátkých píšťal až po dvoumetrové. Jak souvisí s kosou?

Dva páni v místních krojích, už staršího věku, ale silného zanícení to vysvětlí.

Oni totiž byli u toho, když se v roce 2008 začaly kosit, česky sekat, louky v Nolčově. Tenkrát 21 sekáčů vypravilo se do hor, až 10 km od vesnice a s rozbřeskem začali. V osm pak dorazily manželky a slečny s občerstvením. Tak začala Nolčovská kosa. Loni bylo sekáčů 74. Žádné hlučné stroje. Člověčí šikovnost a dobré kosy. Udělali pokus. nakupili trávu zdola a hned vedle trávu z horských luk. Hnali okolo ovce. Ty si trávy nasekané z Nolčova nevšimly a pustily se do trávy z kopců. Mají na Slovensku moudré a citlivé ovce.

Pánové rádi vysvětlí, ukážou i, jak se naklepává kosa. V zápětí povědí, že téměř z každého druhu dřeva dá se udělat libozvučný nástroj. Opět zručnost, vynalézavost. Vymezený čas končí, ale šikovní páni se svým zaníceným výkladem dokazují, co všehno užitečného a krásného se na loukách dá pořídit.

Loni představil Marek Repčík svůj román Adam. Letos křtil pokračování. Jmenuje se Neviditelný zdroj. Má 585 stran. Náklad 1000 kusů. Už prodal 26 kusů. Prohlásil, že už splnil plán na 2 600 procent. S humorem líčí, jak na něho zatím neprodané knížky v bytě spadly. I tak lze vydávat.

Gay román. O hledání filozofie, jak přijít ke štěstí. Křest spočíval v tom, že do knihy otiskl pečeť podivného znaku. Hlavně ale v radosti nad dílem. Ve výkladu o tom, co pro autora znamená psaní. Marek je živ ze svého programování. Literární tvorba je posláním. Na penězích mu nezáleží.

Přišlo další kolo autorského čtení. Básníci otevřeli své malé knížečky. Však někteří uhlazovali své rozmačkané papírky, či listovali v sešitku, který nosí stále s sebou. Pokud knihu vydají, tak dosti často svým vlastním nákladem a pak ji rozdávají přátelům. Takovou knížečku. Udělá tiskárna bratru za 3 eura.

Nejčastěji znělo v přečteném slovo Láska. Od autorů všech věkových kategorií. Někdy s ironickým podtextem. Byly tu pohádky, zhudebněné verše s kytarou podané. Ale i o podzimu k Antarktidě.

Tréma. Ano. I když čte dospělý člověk až stařeckého věku, je zřejmé, jak mu na díle záleží. Jak své čtení, které není první, prožívá.
Dobrá večeře, úžasné zákusky a zase o těch knížkách.

Přátelé z Liptovského Mikuláše, Rázusovci, o tom, jak se v sídle spisovatelů objevil striptýzový bar. Hlavně zase o vydávání. Distribuce je nejvíce kritická složka. Až 60 procent z ceny knihy. Debata zvrhla se k ekonomice a k taktice vydávání. „S vydavatelem třeba rokovat.“ Knížka o Tatrách vydá se nejlépe pod názvem Tatry na talíři. Bum. Dvě krajnosti. Čirý entuziasmus Marka Repčíka, nebo tvrdý byznys pod heslem – kde není recept na jídlo, knížka se neprodá. Vyber si, autore. Máme svobodu.

Na kytaru došlo jen málo. Básníci se potřebují vypovídat. Přijelo jich celkem 46 z dvanácti klubů, ze Slovenska , Čech, Moravy, Polska. Nejstaršímu autorovi je 85, nejmladší spisovatelce 25. proChor

Autor: Redakce

3.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 16 000 Kč Pomocní pracovníci obchodního provozu PRACOVNÍK/-CE DODRŽOVÁNÍ RUTIN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE DODRŽOVÁNÍ RUTIN - pracoviště Jičín., V případě zájmu se dostavte během otevírací doby k pultu informací prodejny. Můžete psát i na e-mail: 11028paf@cz.tesco-europe.com, bližší informace PO-PÁ od 8.00-14.00 hod pí Petříková., Popis pozice: , -realizovat změny promocí a vystavovat nové produktové řady, - dodržovat a kontrolovat pravidla správného vystavování zboží, - zodpovědnost za správnost cen u zboží a kontrolu roznosu regálových etiket, - kontrolovat stav zásob a zodpovídat za řízení zásob, - dodržovat plán parciálních inventur, správnou rotaci zboží, kontrolu záručních lhůt, - poskytovat prvotřídní služby zákazníkům, Požadujeme:, - jste odolný/á, samostatný/á a máte chuť přicházet s novými nápady?, - nechybí Vám vytrvalost a jste schopný/á řešit problémy?, - rád/a spolupracujete s ostatními a dokážete vyjít kolegům vstříc?, - orientujete se v číslech a jejich analyzování? , - pracoval/a jste někdy s Wordem a Excelem? Zkušenosti nemusíte mít velké, rádi Vás se vším seznámíme., - Nemusíte být expert - všechno potřebné vás naučíme , - Pozice pracovníka obchodního provozu rozhodně nemusí být posledním krokem - podporujeme kariérní růst a váš rozvoj , - Při výběru pracovních směn se vám snažíme vyjít maximálně vstříc. Můžete si u nás vybrat i částečný úvazek nebo brigádu. Nemusíte se tedy rozhodovat, co je pro vás nejdůležitější - zda je to rodina, volný čas nebo kariéra , - získáte slevu 10 % na každý nákup v síti Tesco (po 6 měsících), - Využijte až 6 dní rekondičního volna na základě počtu odpracovaných let, - Můžete se účastnit mnoha aktivit a událostí, které organizujeme pro vás, vaši rodinu i děti, - Vhodné i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Tesco stores čr a. s., jičín, Hradecká, č.p. 1104, 506 01 Jičín 1. Informace: Petra Petříková, +420 725 885 727. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 30 000 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách MANAŽER/-KA OBCHODU S MOTOCYKLY, MOTO HELMAMI A MOTO OBLEČENÍM. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MANAŽER/-KA OBCHODU S MOTOCYKLY, MOTO HELMAMI A MOTO OBLEČENÍM, V případě zájmu kontaktujte pana Ing. Jakuba Kužela na emailové adrese: info@globalmoto.cz, , Baví Tě motorky a vše kolem nich? Chceš, aby tvoje práce byla zároveň tvým koníčkem?, Tak se k nám přidej! , Hledáme posily do týmu GlobalMoto!, Jsme přední a známý autorizovaný prodejce a servisní středisko motorek a čtyřkolek Ducati, Suzuki, TGB, KSR a výhradní dovozce motocyklových helem Nolan, Bell, oblečení Spark a dalších značek, s maloobchodní a velkoobchodní působností v České Republice, na Slovensku a v Polsku., Nabízíme:, atraktivní práci manažera/rky prodeje motocyklů, motocyklového oblečení a doplňků, v našem zavedeném obchodu v Ostroměři, nadstandardní platové ohodnocení, Bonusy/prémie, slevu na firemní výrobky/služby, vzdělávací kurzy, školení, firemní akce., Jsi komunikativní, spolehlivý/á a zodpovědný/á a baví tě motorky?, Máš obchodního ducha a zkušenost s prodejem?, Chceš za sebou vidět reálné výsledky Tvé práce?, Chceš se spolupodílet na dalším úspěšném rozvoji maloobchodní pobočky a firmy GlobalMoto?, , Mzda od 30.000,- Kč., Tak se nám ozvi! Těšíme se na Tebe!. Pracoviště: Motorcycles & powersports s.r.o. - provozovna, T. G. Masaryka, č.p. 288, 507 52 Ostroměř. Informace: Jakub Kužel, . Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech PRACOVNÍK/-CE ÚKLIDU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE ÚKLIDU, V případě zájmu předem kontaktujte paní Janu Rajtrovou na telefonní čísle: 725 785 665, případně zašlete životopis na e-mailovou adresu: hradec.kralove@diseven.cz . , Pracoviště nenavštěvovat, kontaktní osoba se na něm nenachází. , , Samostatný pracovník úklidu v průmyslovém objektu na 7,5 hodin, případně je možné domluvit individuální zkrácený úvazek. Výhodou jsou zkušenosti s úklidem. , dle §75 zákona o zaměstnanosti je pozice vhodná i pro OZP., Práce je určena rovněž i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: D.i. seven, a.s. - pracoviště hořice, Husova, č.p. 734, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Jana Rajtrová, +420 725 785 665. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Dělník ve výrobě - prac. Hořice v Podkrkonoší. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Průmyslová č.p. 1128, Hořice v Podkrkonoší. Nástup možný ihned., Hledáme šikovné pracovníky do výrobní haly v Hořicích v Podkrkonoší, náplň práce: montáž jízdních kol. Hlavní pracovní poměr, nástupní plat od 19.500 Kč, Zájemci pište na: ivana.sevcikova@olpran.cz.. Pracoviště: O l p r a n spol. s r. o. - prac., Průmyslová, č.p. 1128, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Ivana Ševčíková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 13.–14. října 2018

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Vítězem 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou na dostihovém závodišti v Pardubicích se stal  Jan Faltejsek na Tzigane du Berlais.
AKTUALIZOVÁNO
73

Borec Faltejsek. Pátý triumf!

Lomnické kino slavilo premiéru

Lomnice nad Popelkou /FOTO/ - Po roce oprav a modernizace se lomnické kino představilo veřejnosti.

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

Přední česká produktová designérka Anna Marešová získala za svůj vibrátor z kolekce Whoop.de.doo mezinárodní cenu Red Dot a za Venušiny kuličky Národní cenu za design. Dnes se svým týmem pracuje na nové pražské výletní tramvaji T3 Coupé.

Na Zvičině se drakiádou rozloučili s letní sezonou

Zvičina - Pohodovou sobotu v doprovodu ukázkového babího léta si užili výletníci, kteří se vydali na Zvičinu.

Platil dívce za sex pervitinem a prodával ji známému. Dostal pět let

Hradec Králové - Pět let ve věznici s ostrahou a dvouletý podmíněný trest udělil krajský soud dvěma mužům, kteří sedmnáctileté dívce platili za sex pervitinem.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT