Dokonce kvůli tomu na nadcházející úterý svolala obecní zastupitelstvo, aby s ním svůj odchod z pozice uvolněné (placené) starostky vyřešila. Místo manažerského postu teď zamíří do poslanecké lavice.

„Mít na malé vesnici s 500 obyvateli uvolněného starostu je nad finanční možnosti obecního rozpočtu. Chtěla jsem se proto, urychlil to nyní konkurz na manažerku, stát neuvolněnou starostkou a vyřešit to třeba volbou místostarosty. Teď je najednou situace úplně jiná a je o to víc jasné, že to budeme muset se zastupiteli nějak rozseknout," řekla po sečtení volebních výsledků evidentně šokovaná Berdychová.

Na třetí místo kandidátky šla jako člen Babišově ANO spřízněného hnutí Východočeši jen jako příslovečné „křoví". „Jenže s takovým úžasným úspěchem, že by se do sněmovny dostali ne maximálně dva, ale dokonce tři kandidáti hnutí, tak s tím jsem absolutně nepočítala," říká. Že toho nemá na řešení zrovna málo, umocňuje skutečnost, že je za hnutí Východočeši rovněž zastupitelkou Královéhradeckého kraje. A má z toho hlavu tak zamotanou, že vůbec nechce nic předjímat. A to ani programové priority, které chce ve sněmovně prosazovat. Odmítá však výtky, že je Babišovo hnutí nečitelné.

„Chceme zvýšit politickou kulturu, v Parlamentu by měli sedět lidé, kteří tam nejdou za vidinou zisku, ale skutečně pracovat pro občany této země. Neptejte se mě na podrobnosti… Chci například prosazovat zjednodušení legislativy či menší daňové zatížení, jako starostka s tím mám bohaté zkušenosti," přemítá. Více čtenářům o politickém profilu Berdychové snad řekne, co a koho volila v dřívějších volbách.

Před třemi roky lidovce, letos v prezidentských volbách pak už i v prvním kole Karla Schwarzenberga. Berdychová je bývalou členkou SNK-ED a považuje se za mírně pravicového smýšlení. Východočechy, za něž v roce 2012 úspěšně kandidovala v krajských volbách, tehdy podpořilo právě Babišovo ANO. V kampani jim pomohlo půjčkou, kterou nyní Východočeši splácí.