Chtěli jsme, aby zhodnotila situaci v obci, představila investice a naznačila své další plány.

Jaký bude rok 2014 z hlediska investic v obci Holovousy?
Musíme se připravit na projekty spojené s novým programovacím obdobím Evropské unie. Takže finišujeme v podání žádosti na vydání stavebního povolení na rekonstrukci a vybudování tělocvičny. Nazvali jsme to komunitní centrum obce, protože budovu bychom chtěli využívat nejen pro vyučování, ale pro spolkovou činnost, vzdělávání dospělých, tedy aby škola byla otevřená i v podvečerech a o prázdninách. Chceme využít i půdní prostory. Poslední úpravy školy byly v 70. letech, takže dožívají i rozvody a elektroinstalace. Kompletně bude nová i jídelna. Dotační titul zatím není vypsán, ale chceme být připraveni. Jde o budoucnost, letos nás čeká jenom projektová příprava a vyřizování stavebního povolení. Ale co bude rychlejší, je rekonstrukce objektu obce vedle úřadu. Je zde provozovna kadeřnictví a prodejna potravin. Půdní prostory využijeme pro archiv a sklad obce. Na to získáme dotaci za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku a za druhé místo v celostátním kole. Obdržíme obnos 1,9 milionu korun, který musíme investičně použít. Do konce února musíme podat žádost na ministerstvo pro místní rozvoj.

Snažíme se také o obnovu tří mostů v Mezihoří. Podali jsme žádost o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj. Zkusili jsme původně ministerstvo dopravy, ale dostali jsme telefonickou odpověď, že žádost nepodpoří. Tak uvidíme. Pokud bude dotace, pustíme se do opravy všech tří mostů. Projekt přijde přibližně na 13 milionů, což mě málem položilo. Při neúspěchu se alespoň pokusíme opravit most k Libínu, kde je penzion Sluníčko.

Zkuste zhodnotit poslední tři roky v Holovousích. Co se za poslední volební období povedlo a co třeba ne?
Podařilo se nám to, co jsme chtěli nejvíc. Díky regionálnímu operačnímu programu jsme realizovali velký projekt. Obnovili jsme šest lokalit veřejných prostranství. Máme obnovené všechny návsi. Už můžeme bez problému pořádat všemožné kulturní akce. Vybudovali jsme sportoviště a velkým přínosem bylo i loňské otevření hospody v letním sportovním areálu. Hodně to stmelilo obec. Kvituji, že jsme zřídili cestu do Ostroměři, tím jsme propojili Holovousy s okolím. Nejsme obec, která by se chtěla uzavírat do sebe, chceme, aby do nich chodili i lidé z okolí a cítili se tu dobře.

A co je největším úspěchem, je umístění v loňské soutěži Vesnice roku. To, že jsme byli stříbrní v celé republice, vstřebáváme dodneška. Samotné vyhlášení soutěže dalo lidi více dohromady, než jak to bylo předtím. Třeba jak jsme kolektivně nacvičili hranou legendu o založení Holovous a Chodovic, to jsme opravdu nepředpokládali, že se to může stát. A teď máme DVD. Vznikají nová občanská sdružení a lidé jsou hrdí na svou vesnici. To je největší úspěch.

A teď ještě pár slov o tom, co se nepovedlo.
Co nám nevyšlo a co jsme nestihli, toho je samozřejmě hodně. Třeba problém se silnicí R35. Jde o zlepšení odbočky do obce a o bezpečný přístup. Jistě víte, že nynější řešení je nepřívětivé. Máme u ní i část obce a autobusovou zastávku, takže je nutné provést úpravy, aby se komunikace dala bez velkých rizik překonat. Dále je to třeba obnova místních komunikací, dokončení chodníků a škola potřebuje pozornost, ale na to se připravujeme a věříme, že se objeví možnost nějakého příspěvku z Evropské unie, protože investiční projekt bude velmi náročný.

Prozraďte nám, hodláte v podzimních komunálních volbách kandidovat?
Rozmyšleno to nemám. Starostku tu dělám čtrnáct let. Na jednu stranu si proto říkám, že už maličko přesluhuji, na druhou stranu tu je tolik rozjetých projektů, za nimiž stojím, že se trochu bojím od toho odejít. Ale pokud se najde někdo, kdo by chtěl funkci převzít, měl by dostat prostor. Uvidíme, co vůbec budou lidé chtít a já zase v následujícím půlroce v poslanecké sněmovně uvidím, jestli je starostování i pro mě nadále zvladatelné. Obci bych nerada ublížila, protože ji považuji za kus svého života.

Loňský rok byl prvním, kdy fungovalo takzvané rozpočtové určení daní. Jak se to podle vás osvědčilo?
Určitě je to dobře, protože se alespoň trochu vyrovnaly rozdíly, které při přidělování dotací kvůli velikostnímu koeficientu byly. Menší obce se přiblížily těm větším. Rozpočet Holovous si pomohl asi o půl milionu. Ale uznávám, že jsou i obce, které dostaly méně. Trend je nicméně správný.

Miroslav Nosek, starosta Miletína, ale například řekl, že městu se to nevyplatilo. Rozpočtové určení daní prý ublížilo městům, která musí provozovat mnoho zařízení. I on sice uznal, že myšlenka je správná, ale realizace se zatím moc nepovedla.
Ano, má to i svoje minusy. Třeba z pohledu Královéhradeckého kraje se to projevilo tak, že omezil Program obnovy venkova s tím argumentem, že obce si polepšily, a proto peníze nepotřebují, zatímco kraj je na tom špatně, a tak prostředky jdou k němu. Tento názor je nepochopení celého principu. Obce budou dotace vždy potřebovat. Kdykoliv budou chtít provést větší projekt, vždy se budou muset snažit získat podporu.