"Osobně jsem u toho nebyl, ale ten film je opravdu hodně slavný. Zrovna včera jsem na něj koukal v televizi a obdivoval scény, které se točily u nás na návsi," říká František Najman z Vesce u Sobotky.

Po vesecké návsi se ve filmu o neposedném Vašíkovi a jeho usmiřujících se rodičích proháněla slavná hasičská veteránka Máňa řízená Luďkem Sobotou. V jedné z roubenek na návsi také vznikl obchod, kam Holý s filmovým tatínkem Němcem jezdil nakupovat kostkový cukr, ze kterého po večerech vybíral mravence.

Psali jsme také:

Takhle dnes vypadá Apalucha. Legendární chalupa, kde se natáčel film S tebou mě baví svět, stojí na horské samotě v lesích nad Dolním Dvorem.
Šampaňské ve sněhu. Paní Poledňáková byla výborná, vzpomínal pamětník z Apaluchy

Zavzpomínat na scény z oblíbeného filmu jezdí do Vesce každoročně tisíce turistů. Kromě Vesce u Sobotky se natáčelo také na Hruboskalsku, kde vznikaly mimo jiné scény z výstupu na skálu Dračí zub, nebo u rybníků Věžák a Vidlák v srdci Českého ráje.

Film Jak dostat tatínka do polepšovny vznikl v roce 1978. Marie Poledňáková jej nejen režírovala, ale byla také autorkou scénáře, jehož části si lidé dodnes pamatují nazpaměť. Oblíbená režisérka zemřela v úterý 8. listopadu 2022 ve věku 81 let.

Marie Poledňáková udílí pokyny Tomáši Holému a Janě Preissové. Foto: Česká televize/Jaroslav TrousilMarie Poledňáková udílí pokyny Tomáši Holému a Janě Preissové. Foto: Česká televize/Jaroslav TrousilZdroj: Reprofoto ČT