Hlavní zaměření úseku rostlinné výroby v Agro Chomutice je pěstování obilnin, řepky, cukrovky, luštěnin, kukuřice a pícnin. „Nic moc jsme zatím neudělali, začínáme,“ přiznává inženýr Jaroslav Kořínek ze zemědělského podniku na Jičínsku.

Běžně zemědělci vyjíždějí do polí v březnu, někdy i v únoru. Zima a mokré pozemky je letos na plochy nepustily.

MOKRO NA POLÍCH

Agronom Kořínek zatím nechce odhadovat, zda se pozdní setí odrazí na výnosu. „Pokud cukrovku dostaneme do země do čtrnácti dnů, nemělo by to letošní výnosy razantně ovlivnit,“ domnívá se.Takto výrazně opožděnou setbu prý pamatuje před dvaceti lety, kdy zde seli až kolem dvacátého dubna. Farmáře tak nyní čeká, pokud to počasí dovolí, pořádný maratón, a to včetně víkendů.

„Vyjeli jsme včera, připravujeme půdu,“ říká zasmušile ředitel Agrochovu Sobotka Karel Kerner. K setí tu mají připravenu hořčici, vojtěšku, jarní ječmen i kukuřici. Zda se pozdní setba projeví na výnosech, o tom ani Kerner nechce spekulovat. Mnohem větší škody prý mohou během roku napáchat třeba kroupy.

Mokro mají taky ve Slatinách. Zdejší zemědělský podnik patří k jednomu z největších producentů v oblasti Českého ráje. Oseto už tu mají asi 30 procent plochy. „Pereme se s tím, do země potřebujeme dostat jarní pšenici, ječmen, kukuřici, hrách, cukrovku a pícniny,“ popisuje aktuální stav zdejší agronom.

Lépe není ani na Náchodsku. Zemědělské družstvo Dolany pěstuje obiloviny zhruba na 1800 hektarů, dále řepku olejku (580 ha), cukrovku na 380 ha, hrách i kukuřici. „Začínáme přípravu, dnes poprvé vyrazíme do polí,“ říká s optimismem agronom Roman Kútik. V Dolanech nejdříve zasejí cukrovku a jarní pšenici. „Těžko říct, zda se pozdní setba projeví na výnosech. Vloni se selo brzy, ale pak všechno kvůli počasí stálo. Záleží na tom, jak bude,“ míní Kútik.