Křeslo starosty hodlá v Jičíně udržet současný starosta Jan Malý, lídr kandidátky ANO 2011, který vstoupí do volebního boje podruhé.

V Jičíně jde do voleb 11 stran, z toho dva nováčci – Hnutí unie pro sport a zdraví a Za prosperující Jičín, STOP 09 a STAN. Svůj post chce obhájit i místostarosta Petr Hamáček z za Sdružení pro Jičín.

V Nové Pace se šéf radnice Josef Cogan a lídr kandidátky Sportovci pro Novou Paku nebrání myšlence, že bude znovu starostou, a to již počtvrté. Po dvou volebních obdobích si sice odběhl do Poslanecké sněmovny, ale do čela Nové Paky se opět vrátil. Sportovci pro Novou Paku mají v zastupitelstvu nejsilnější pozici a Cogan chce být u rekonstrukce MKS, přestavby autobusového terminálu i celkové opravy Lomnické ulice. I místostarosta Pavel Bouchner (Sportovci pro Novou Paku) by chtěl obhájit post uvolněného místostarosty. „Rady bych zůstal u investic, kterým rozumím,“ odpovídá na dotaz, zda by chtěl sedět na starostenském křesle.

V Nové Pace je zaregistrováno šest stran s plným počtem 21 kandidátů. Jsou to KDU ČSL, ODS, ČSSD, KSČM, Volba pro město a Sportovci pro Novou Paku. V roce 2014 se o přízeň voličů ucházely ještě Otevřená radnice a Úsvit přímé demokracie.

I v Hořicích seznam kandidátních stran do komunálních voleb zeštíhlel, a to z osmi na pět. Konkrétně ČSSD, ODS s podporou Svobodných, ČSSD, KSČM, Hořičtí patrioti s podporou Demokratického bloku a Šance pro rozvoj. Za Hořické patrioty kandiduje místostarosta Martin Pour, který by mohl s druhým místostarostou Ivanem Doležalem (ODS) sehrát boj o starostenský post.

Místostarosta Pour se cítí na pozici jako ryba ve vodě, na městě má na starosti investice. „Kdybych byl navržen na starostu, asi bych se nebránil,“ přemítá nahlas.

Současný starosta Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj) se nebude o pozici prvního muže ve městě ucházet.

„Do voleb půjdu, pracovat chci případně jako zastupitel, o pozici starosty se ucházet nebudu,“ prohlásil rezolutně Svoboda, který nemá pocit, že by utíkal od rozdělané práce.

„Nelíbí se mně, kolik administrativy na úřadech přibývá. Obdivuji starosty malých obcí, kteří to vlastně táhnou sami. V menších městech není rozhodně dobré, když jsou politici na vedoucích pozicích dlouhodobě,“ argumentuje Svoboda, který se chce vrátit k podnikání.

Ilustrační foto
Pastelky, obědy i družina. Návrat dítěte do školy vyjde téměř na 15 tisíc

Profily starostů
Jan Malý - Advokát Jan Malý (66 let) je je od roku 2014 zastupitel a starosta města Jičín, člen hnutí ANO 2011.

Josef Cogan - advokát Josef Cogana (44 let) byl v letech 2002 až 2010 a opět od roku 2014 starosta města Nová Paka za sdružení Sportovci pro Novou Paku, V letech 2010 až 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR za Královéhradecký kraj (zvolen na kandidátce TOP 09 a STAN).

Aleš Svoboda - podnikatel (51 let), ve vedení města působil jako místostarosta od roku 2010, od roku 2014 jako starosta.