Reportáž z Lužan

Desetiletý Jiří z Dobrovic, který je v lužanském kempu s prarodiči, se včera od rána chladil ve vodách rybníka Marešák.
„Je to dobré. Včera u vody foukal vítr, a tak mně horko vůbec nebylo. “
Babička Alena Červinková, která na vnuka dohlíží, si zdejší areál nemůže vynachválit. „Jsme zde poprvé a moc se nám tu líbí, služby jsou perfektní, voda krásná,“ říká spokojená dovolenkářka z Dobrovic.
Po třiceti letech zavítala do Lužan i rodina z Liberecka. Vyhovuje jim zdejší zařízení, horko je nesužuje. Pětiletá vnučka Klárka si dovolenou s babičkou pochvaluje, tak jako čtrnáctiletá Katka. „Jsme tu spokojeni, horka snášíme dobře, když totiž nic neděláte, přežijete ve zdraví ,“ říká další návštěvník Luděk Hurda z Čáslavska.
Spokojen je i správce kempu Vladimír Kučera. Třiačtyřicet chat je obsazeno, dále je zde asi padesát karavanů a šedesát stanů. Rekreanti mají k dispozici moderní sociální zařízení, perfektní zásobování i stravování a dále možnost zapůjčení sportovního náčiní. Své zázemí tu mají i děti. „ S průběhem sezony jsem spokojen, lidi to k nám táhne, a to je hlavní,“ uvádí Kučera.

Na úřadě

Kdo uteče k vodě, vyhraje, ale jaká je situace třeba v kancelářích? Městský úřad v Jičíně dosud nepřijal v souvislosti s extrémně vysokými teplotami žádná opatření.
Jak nám potvrdil tajemník Peter Bareš, zatím situaci zvládají jak úředníci, tak klienti. „Úterní pracovní doba je do 14 hodin, zaměstnanci mají ventilátory, některé prostory jsou klimatizované. Teplotu sledujeme, provoz běží standardně. Kdyby vedra byla dlouhodobá, začneme o úpravě režimu uvažovat. V minulosti jsme to museli zvládnout i delší čas, což některým zaměstnancům působilo zdravotní potíže,“ vysvětlil včera v poledne Peter Bareš.
Zatím zde pracovníci vlivem veder nekolabují.

V uvedené galérii jsou snímky z Lužan a dalších bazénů a koupališť nejen z našeho regionu.