Obecní úřad řešil v posledních letech v souvislosti s autokempem problémy s nájemci, neosvědčila se ani varianta, kdy zařízení s 24 chatičkami a prostory pro stany a karavany provozoval sám.

Neuspěla ani poslední nájemkyně Andrea Šprdlíková, která v této chvíli dluží zdejší radnici nájemné.

Andrea Šprdlíková v kempu koncem října skončila, předala nemovitosti i vybavení a do 15. prosince má uhradit doplatek letošního nájemného ve výši 211 tisíc korun. To ale není všechno. Provozovatelka kempu dále dluží obci tři sta padesát tisíc, což je 70 procent nájemného za rok 2012.

„V dohodě o ukončení nájmu jsme se domluvili, že dvě stě tisíc uhradí do 15. prosince, částku 350 tisíc korun bude za obec vymáhat advokátní kancelář Novotný& Pavlenko," popisuje postup při vymáhání dluhu starosta Martin Mitlöhner a pokračuje.

„Paní Šprdlíkovou jsme žádali několikrát o úhradu, chtěli jsme se s ní dohodnout i na splátkovém kalendáři, ale ona nebyla schopná své sliby plnit."
Starosta věří, že nyní alespoň uhradí požadovaných dvě stě tisíc korun, pokud ne, obec na ni podá další žalobu. O vyjádření jsme požádali Andreu Šprdlíkovou. „Ano, nemovitosti jsem předala, ale k žádné další dohodě mezi obcí a mnou nedošlo. Jedná se stále i o penězích."

Obec poté, co se rozloučila s poslední nájemkyní, musí zajistit provoz autokempu pro rok 2014. Nabízí se dvě varianty. Provozovat kemp vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, nebo areál pronajmout. Obě varianty mají výhody i nevýhody. Zastupitelé se rozhodli pro pronájem. Předpokládaná roční taxa pro zájemce, kteří by se měli přihlásit do 27. listopadu, je 550 tisíc korun bez DPH. Smlouva bude uzavřena na rok.

„Pokud se nikdo nepřihlásí, budeme nuceni provozovat kemp sami. Budeme hledat spolehlivého zaměstnance," přiznává Mitlöhner.
Na otázku, zda by nebylo pro obec výhodnější kemp prodat, starosta říká. „Část zastupitelů by s tím určitě souhlasila. Já osobně jak kdy. Je tu názor, že autokempu věnujeme zbytečně spoustu sil, na druhé straně je to jediná možnost, jak trochu vydělat peníze do rozpočtu. Zřejmě ještě neuzrála doba na konečné rozhodnutí," přemítá o všech možnostech.

K Lužanům prý ale kemp neodmyslitelně patří kemp stejně jako motoparty, jablka a také Vašek Fejfar.
V hlavě už má plán na rekonstrukci stávajících chatek, jejichž součástí má být i sociální zázemí. Oprava jedné se odhaduje na šest set tisíc korun.
U Lužanského rybníka Marešák, jehož vodní plochu obhospodařují Lesy České republiky, je v současné době trošku nepřehledná situace. Jsou tu tři autokempy, z nichž dva jsou v soukromých rukou.

Nicméně obec, která pronajímá i restauraci Kolibu, se konkurence nebojí.

Autokemp
Autokemp najdete na severním konci obce. V areálu se nachází rybník Marešák. Přímo v kempu je možné strávit volné chvíle rybařením. Děti tu mohou využít pískoviště a prolézačky, pro sportovní vyžití jsou připraveny stoly na stolní tenis, písčité hřiště, ruské kuželky, oplocené hřiště s asfaltovým povrchem a půjčovna sportovního vybavení (kola, loďky, šlapadlo, aj.).
V areálu se nachází restaurace s možností venkovního posezení, několik stánků s občerstvením a prodejna základních potravin. Také je možné využít centrální kuchyňku nebo ohniště.